Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 19-12-2014
Zmarszczki na twarzy, opadające policzki, nieestetycznie obwisła skóra... Zanim wybierzesz się do gabinetu medycyny estetycznej, zerknij do jamy ustnej. Być może w pierwszej kolejności przydają się usługi dentystyczne – utrata zęba, tylko jednego, pociąga za sobą daleko idące konsekwencje w postaci przedwczesnego wiotczenia tkanek i pojawienia się zmarszczek. Usunięcie zęba lub jego utrata i niezastąpienie luki w szeregu uzębienia są przyczyną tego, że zęby, które pozostały w jamie ustnej, przesuwają się, czasem wykoślawiają i obracają. Zmiany spowodowane brakiem zęba mogą więc prowadzić do wad zgryzu i w dalszej konsekwencji – do wad wymowy; albo do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, który musi przyjąć na siebie niewłaściwe obciążenia, jakie powstają podczas pracy zdekompletowanego uzębienia. Utrata tylnych zębów może doprowadzić do poważnych powikłań w funkcjonowaniu stawu – starcia krążka stawowego. Pojawiają się wtedy charakterystyczne strzelania i trzaski podczas żucia pokarmów, a nagryzanie twardszych elementów pożywienia z czasem zacznie sprawiać coraz większą trudność.
Rozsunięcie się zębów w łuku zębowym spowoduje rozluźnienie struktury rusztowania podtrzymującego i napinającego od strony jamy ustnej tkanki miękkie twarzy. Zaczną one luźno zwisać, co w krótkim czasie doprowadzi do powstania zmarszczek i dodających lat fałd skórnych.
Poprawa wolumetrii twarzy w gabinecie medycyny estetycznej u osoby z niekompletnym uzębieniem nie przyniesie oczekiwanego efektu, ponieważ pięknie napięte tkanki miękkie i tak nie będą miały podparcia od strony jamy ustnej i po pewnym czasie znów zaczną opadać i pokrywać się bruzdami i zmarszczkami.
Z badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że co drugi Polak nie ma przynajmniej jednego zęba, a osoby w wieku powyżej 35 roku życia przeważnie nie mają aż 11 zębów! Jeśli dane te przeniesiemy na płaszczyznę konsekwencji, które powstają w jamie ustnej po utracie zębów, przyszłość młodego wyglądu społeczeństwa polskiego rysuje się w ponurych kolorach.
Źródło: „Super Express”