Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-10-2014
Zdarza się, że ząb, w którym leczenie kanałowe miało miejsce lata temu, nagle zaczyna doskwierać. Nie są to wcale sytuacje rzadkie. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że pod wypełnieniem na resztkach naturalnego zęba może nadal rozwijać się próchnica. To, że jej nie widać, nie oznacza, że nie jej nie ma.
- W mojej wieloletniej praktyce zdarzyło mi się już kilkakrotnie wykonać uzupełnienia protetyczne na zębach martwych, niedających wcześniej żadnych dolegliwości – mówi Hieronim Kasprzak, stomatolog. – Czasami po leczeniu protetycznym ząb zaczynał boleć mimo, że przez wiele lat nie dawał dolegliwości. Jaka jest tego przyczyna, nie zawsze można dokładnie ocenić, ale najprawdopodobniej jest to związane z nieszczelnościami starych wypełnień
Z uwagi na koszty generowane tak przez leczenie endodontyczne, jak i przez odbudowę protetyczną, powtórne przeleczenie kanałów korzeni zębowych przed osadzeniem nowej odbudowy korony zęba powinno być standardowym postępowaniem w gabinecie stomatologicznym.
Źródło: „Nowości”