Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-09-2014
W Wielkopolsce ruszył program profilaktyczny dotyczący nowotworów głowy i szyi, a więc także zmian, które mogą pojawić się w obszarze jamy ustnej. Profilaktyka w przypadku nowotworów jamy ustnej ma szczególne znaczenie z uwagi na trudność w wykrywaniu tej choroby i nieswoiste, często lekceważone objawy początkowe: język obolały, z nadżerkami lub piekący, zgrubienie na śluzówce jamy ustnej, kilkutygodniowa chrypka czy zapchany nos bez objawów kataru.
- Przed nowotworem jamy ustnej, szyi i głowy trudno się uchronić. Ta choroba dotyka też osoby poniżej 50 roku życia, które nie palą i nie piją. Ale można go szybko zdiagnozować dzięki naszym badaniom. W ciągu roku przeprowadziliśmy ponad dwa tysiące badań podstawowych. Do tegorocznego programu zgłosiło się już sto osób – opowiada prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W programie mogą wziąć udział osoby będące między 40 a 65 rokiem życia. Badanie jest bezpłatne i – co dla wielu będzie ważną informacją – także bezbolesne i szybkie. Samorząd przeznaczył na realizację akcji środki w wysokości 170 tys. zł, dzięki którym z badań ma skorzystać 2 tysiące mieszkańców Wielkopolski. Na badanie nie trzeba mieć skierowania; można się mu poddać w szpitalach wojewódzkich w Poznaniu, Lesznie, Pile, Koninie, Kaliszu i w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”