Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-07-2014
Osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów nie muszą rezygnować ze starań o rozjaśnienie koloru szkliwa. Wybielanie zębów w ich przypadku zostanie poprzedzone terapią likwidującą nadmierną wrażliwość zębiny i zajmie nieco więcej czasu niż u innych.
W żadnym wypadku nie należy wybielać zębów nadwrażliwych na własną rękę, bo takie postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku i pogłębić dolegliwości ze strony uzębienia. Mając zęby nadwrażliwe należy udać się do stomatologa, który oceni stan szkliwa i dziąseł i zaleci właściwy schemat postępowania. Najczęściej procedura rozpoczyna się piaskowaniem zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor – dzięki temu szkliwo będzie oczyszczone z zanieczyszczeń i jednocześnie ulegnie wzmocnieniu przez jony fluorkowe. Kolejnym krokiem będzie kuracja lecząca nadwrażliwość, polegająca najczęściej na stosowaniu przez określony czas pasty do zębów, dzięki której zamknięte zostaną otwarte kanaliki zębinowe. Dopiero potem przyjdzie czas na właściwe wybielanie zębów. Powinno się je wykonać w gabinecie, ponieważ zęby wrażliwe wymagają tak specjalnych preparatów, jak i specjalnego traktowania, czego nie zapewni się w warunkach domowych.
Po zakończonym wybielaniu zębów należy stosować na co dzień pasty do zębów wrażliwych – w ten sposób zabezpiecza się uzębienie przed kolejnym epizodem nadmiernej reaktywności na smaki słodki, kwaśny i słony. Specjaliści polecają osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów pasty zawierające fluor i potas oraz okresowe stosowanie past wybielających.
Źródło: „Nasze Miasto”