Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Co o informacji medycznej wiedzieć warto?
  • 02-06-2014
 

 

 

 

 

Nie jesteś pewien/pewna, o co można spytać dentystę i kiedy lekarz nie musi przekazywać informacji medycznych lub kiedy ty jako pacjent decydujesz o tym, komu i co lekarz przekaże? Przeczytaj, a pozbędziesz się wielu wątpliwości.

  • Jeśli chorujesz, lekarz lub dentysta mają obowiązek poinformować cię o diagnozie, rokowaniach i możliwościach leczenia. Powinien użyć języka zrozumiałego dla ciebie, nie może mówić hermetycznym, medycznym językiem zawodowym, tak samo jak nie może używać nazw łacińskich zamiast polskich. Wiedza, którą przekazuje lekarz, powinna być adekwatnie szczegółowa. Oznacza to, że lekarz nie musi przekazywać szczegółów technicznych zabiegu lub terapii, ale musi wyjaśnić sens leczenia czy operacji i nakreślić ogólnie jej przebieg, poinformować o istocie terapii, konsekwencjach i rokowaniach.

  • Nie można wymagać od lekarza lub stomatologa, aby wymieniał wszystkie możliwe komplikacje, które mogą pojawić się po zabiegu, szczególnie wyjątkowo rzadkie, mało prawdopodobne czy niemożliwe do przewidzenia.

  • Aby lekarz lub dentysta mogli podjąć jakiekolwiek działanie medyczne, potrzebna jest twoja świadoma i nieprzymuszona zgoda. Tę zaś świadomie wyrażasz jedynie wtedy, kiedy uzyskasz zrozumiałe informacje od specjalisty prowadzącego leczenie. Pamiętaj, że lekarz ma nie tylko prawny, ale i etyczny obowiązek poinformowania cię o diagnozie, możliwościach leczenia, konsekwencjach i rokowaniu. Jeśli pominie któryś element, informacja jest niepełna.

  • Jeśli czegoś nie rozumiesz albo nie jesteś pewien/pewna, czy dobrze rozumiesz, zapytaj o to lekarza. Lepiej rozwiać wszystkie wątpliwości przez wyrażeniem zgody na zabieg niż liczyć, że jakoś to będzie i w razie niepowodzenia poniewczasie mieć pretensje do siebie czy specjalisty.

  • Informacji możesz oczekiwać także od pielęgniarki – ale jedynie w zakresie dotyczącym wykonywanych przez nią czynności.

  • Jeśli masz mniej niż 16 lat również masz prawo do poznania informacji na temat diagnozy, leczenia, rokowań. Lekarz dostosuje jednak treść przekazywanej informacji do twojego wieku i możliwości odbiorczych.

  • Możesz od lekarza żądać, aby zataił przed tobą lub wskazanymi przez ciebie osobami informacje medyczne. Lekarz ma obowiązek uszanować twoją wolę. Decyzja o niepoznawaniu informacji medycznych musi być całkowicie dobrowolna i świadoma. Powinna być odnotowana w twojej dokumentacji medycznej.

Źródło: „Polska Dziennik Zachodni”

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS