Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-04-2014
Specjaliści przekonują, że nieistotne jest, czy szczoteczka do zębów, której używamy, jest tradycyjna czy elektryczna, bo i tak najważniejsze jest prawidłowo i systematycznie wykonywane mycie zębów, ale zdarzają się głosy, które wskazują na większą przydatność szczoteczki elektrycznej. Powodów miałoby być kilka:
-
włókna wprawdzie bardziej miękkie od tych, które osadzone są na główce szczoteczki tradycyjnej, lecz doskonale oczyszczające zęby z nalotu, usuwające bakterie i nie drażniące dziąseł;
-
konstrukcja urządzenia pomyślana tak, aby szczotkowanie było prowadzone prawidłową techniką, bez konieczności pamiętania o wykonywaniu odpowiednich ruchów, utrzymywania szczoteczki pod odpowiednim kątem i stosowania niezbyt dużego nacisku;
-
wbudowane udogodnienia, dzięki którym szczoteczka elektryczna staje się jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi: timer, melodyjki, możliwość podłączenia np. irygatora czy osadzenia odpowiedniej do potrzeb końcówki.
Zakup szczoteczki elektrycznej najlepiej skonsultować ze stomatologiem – bo warunki w każdej jamie ustnej są inne i inne są też związane z tym wymagania. Konsultacja jest szczególnie potrzebna w przypadku osób zmagających się z chorobami dziąseł czy przyzębia.
-W niektórych przypadkach, na przykład przy bardzo zaawansowanej chorobie przyzębia, warto najpierw korzystać ze szczoteczki manualnej, a dopiero po doprowadzeniu dziąseł do odpowiedniego stanu można korzystać ze szczoteczki elektrycznej – zaleca dentystka Grażyna Antosiewicz.
Także pacjenci po specjalistycznych i rozległych zabiegach stomatologicznych, na przykład po przeszczepie dziąseł czy chirurgicznej odbudowie tkanek przyzębia, muszą zrezygnować czasowo z używania szczoteczki elektrycznej i przejść na stosowanie specjalnych urządzeń manualnych z wyjątkowo miękkim włosiem. Osoby z chorobami przyzębia leczonymi mniej inwazyjnie nie muszą rezygnować ze stosowania szczoteczki elektrycznej, ale powinny wybrać model dostosowany specjalnie do ich potrzeb: na rynku są dostępne szczoteczki o włóknach zaokrąglonych na końcach, aby nie drażnić delikatnych, już zmienionych zapalnie tkanek.
Jeszcze mało znaną innowacją są szczoteczki elektryczne dostosowujące się do fizjologicznych kształtów zęba.
Źródło: „Echo Dnia”