Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-04-2014
Śluzówka jamy ustnej może być narażona na rozwój leukoplakii. To najczęstsza zmiana przednowotworowa w jamie ustnej; szacuje się, że może występować nawet u 5 proc. populacji osób dorosłych, szczególnie u panów w wieku średnim i starszych, głównie u palaczy i nadużywających alkoholu.
- Leukoplakia może występować w każdej części jamy ustnej, jednak najczęściej zmiana jest zlokalizowana na błonie śluzowej policzków w okolicy kątów ust. Pacjent może odczuwać uczucie pieczenia, mrowienia, a nawet ból – mówi Agata Cebulak, stomatolog.
Schorzenie najczęściej objawia się pod postacią białej plamy, której nie da się zetrzeć z powierzchni śluzówki; może mieć spękaną powierzchnię lub gładką. Zaniepokoić powinny też: brodawki na śluzówce, pęknięcia i nadżerki, które się nie goją. W każdym przypadku obawy te są sygnałem do jak najszybszej wizyty u stomatologa, najlepiej specjalizującego się w periodontologii – bo w przypadku leukoplakii to lekarz pierwszego kontaktu.
Leukoplakia może przekształcić się w nowotwór, dlatego ważne jest jej zdiagnozowanie i określenie charakteru zmiany poprzez badanie histopatologiczne. Czasem wykonuje się też badanie mykologiczne. Największe ryzyko transformacji leukoplakii w nowotwór występuje w przypadku zmian zlokalizowanych na dnie jamy ustnej i na języku.
Leczenie leukoplakii jest możliwe. Zacząć trzeba od natychmiastowego rozstania z papierosami i alkoholem. Najczęściej plamę usuwa się chirurgicznie – przy użyciu lasera, wykorzystując krioterapię czy terapię fotodynamiczną.
Źródło: „Nowiny”