Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-04-2008
Wapń to jeden z najważniejszych składników budulcowych naszego organizmu. Wespół z fosforem buduje tkankę kostną, zęby i uczestniczy w metabolizmie komórkowym. Jednym z warunków posiadania zdrowych i mocnych zębów jest odpowiednio wysoka zawartość tego pierwiastka w organizmie i troska o stałe jego dostarczanie z pożywieniem.
W organizmie człowieka znajduje się od 1 do 2,2 kg wapnia i ok. 650 g fosforu. Z całości wapnia zawartego w ciele 99% buduje kości i zęby, a 1% krąży we krwi. Zawartość tego pierwiastka we krwi jest stała. Jednak wapń jest zużywany w procesach przemiany materii, które zachodzą w organizmie, przez co utrzymanie owej wartości na stałym poziomie 1% wymaga bardzo dynamicznego uzupełniania potencjalnych braków wapnia w krwiobiegu. Kiedy wapnia jest we krwi za mało, a nie jest dostarczany w potrzebnej ilości z pożywieniem, wówczas organizm zaczyna wykorzystywać wapń zawarty w kościach i zębach. Powoduje to osłabienie struktury tych części ciała i ogólnoustrojowe osłabienie odporności. W przypadku wycofywania wapnia z kości może dojść do osteoporozy. Zęby stają się zaś bardziej podatne na próchnicę i szybciej się kruszą. Częściej pojawiają się też stany zapalne w obrębie jamy ustnej, a u kobiet karmiących mogą pojawiać się ubytki kości przyzębia.
Do najczęstszych przyczyn niedoboru wapnia należy nieprawidłowa dieta. Najwięcej wapnia posiada mleko i wszelkie jego przetwory, ryby pod każdą postacią, natka pietruszki i brokuły.
By wapń mógł być dobrze przyswajany przez organizm potrzebuje towarzystwa witaminy D, którą znajdziemy w tłuszczach ryb i wątróbkach (szczególnie kurzych). Wprawdzie witaminę D ludzki organizm syntetyzuje też sam pod wpływem działania promieni słonecznych, ale ilość ta nie wystarcza na pokrycie ogólnoustrojowego zapotrzebowania – szczególnie w miesiącach, gdy słońca jest mało.
Dzienna dawka wapnia to:
-
1000 mg dla dorosłych;
-
1200 – 1500 mg dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób starszych i pań po menopauzie;
-
1200 mg dla dzieci starszych i młodzieży;
-
500 - 800 mg dla niemowląt i małych dzieci.