Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-09-2013
Już od dawna było wiadomo, że osobom, które jedzą dużo nabiału, próchnica rzadziej niszczy zęby. Dotychczas mechanizm ten tłumaczono duża zawartością wapnia w produktach mlecznych, który zostaje wbudowany w szkliwo i w tkankę kostną. Naukowcy wpadli jednak na trop, który wskazuje, że określone typy nabiału mogą chronić zęby przed próchnicą jeszcze w inny sposób: mianowicie przez utrzymywanie pH jamy ustnej ponad poziomem 5,5. Kwaśne pH na poziomie niższym od 5,5 sprzyja erozji szkliwa i powstawaniu korzystnych warunków do rozwoju próchnicy. Dieta zawierająca nabiał może utrzymać pH w jamie ustnej powyżej tej wartości krytycznej.
Z badań przeprowadzonych na grupie kilkudziesięciu osób, z których części zalecono spożycie jogurtu naturalnego bez cukru, części – wypicie mleka, a pozostałym zjedzenie sera, wynika, że to właśnie ser jest tym produktem, który wyraźnie wpływa na ustalenie korzystniejszego dla zdrowia zębów pH jamy ustnej. Mleko i jogurt nie spowodowały zmian w pH po spożyciu. Badania wskazały, że wzrost wartości pH po zjedzeniu sera może być spowodowany większym wydzielaniem śliny podczas przeżuwania tego produktu.
Jakakolwiek nie byłaby ostateczna przyczyna podwyższenia wartości pH w jamie ustnej, wyniki badań wyraźnie wskazały na to, że codzienna porcja nabiału jest zdrowa dla zębów.
Źródło: Medical News Today