Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-01-2013
Nowotwór trzeba w części przypadków leczyć naświetlaniami. Chorzy, którzy muszą być poddani radioterapii, powinni przed poddaniem się serii naświetlań koniecznie wyleczyć zęby i wypełnić ubytki. Radioterapia zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ubytków w uzębieniu. Leczenie zębów przed zabiegami naświetlań jest żelazną zasadą dla zachowania zdrowia uśmiechu.
W sytuacji, kiedy nowotwór zlokalizowany jest w jamie ustnej lub w jej okolicach, naświetlania mogą wywoływać u pacjentów:
-
uczucie suchości w ustach
-
podrażnienia śluzówki jamy ustnej
-
trudności w połykaniu
-
zmiany w odczuwaniu smaku.
Są to standardowe efekty uboczne radioterapii. Przed zabiegami naświetlania warto zapoznać się z zestawieniem potencjalnych działań niepożądanych terapii i dopytać personel medyczny o szczegóły oraz o czas trwania i sposoby radzenia sobie z nimi. Radiolodzy podkreślają, że większość z tych nieprzyjemnych efektów ubocznych z czasem mija. Zawsze należy poinformować lekarza o jakichkolwiek stwierdzonych nieprawidłowościach po zabiegu naświetlania. Medycyna dysponuje obecnie wieloma skutecznymi lekami przynoszącymi ulgę w tych dolegliwościach.
Źródło: „Dziennik Wschodni”