Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-08-2012
Dentyści zalecają, aby w domowych apteczkach mieć zawsze kilka ziół, które są bardzo pomocne w łagodzeniu lub likwidowaniu objawów związanych z chorobami jamy ustnej. Te naturalne leki roślinne można stosować w razie nagłych dolegliwości, mogą też wspomagać leczenie schorzeń przewlekłych.
-
Rumianek – zioło o właściwościach przeciwzapalnych, kojących i uspokajających. Pomocne w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, aft, pleśniawek, opuchlizny, owrzodzeń i nadżerek. Ze względu na swoje właściwości uspokajające chętnie podawany drażliwym, płaczliwym dzieciom w okresie ząbkowania. Zioło stosuje się najczęściej w postaci naparów lub gęstego wodnego wyciągu; postaci leku przeznaczone są do płukania jamy ustnej, pędzlowania śluzówek jamy ustnej i dziąseł oraz okładów. Uwaga: rumianek może uczulać, dlatego przy pierwszym użyciu, szczególnie w przypadku malutkich dzieci, należy zachować ostrożność.
-
Siemię lniane – ze względu na wysoką zawartość śluzów wspaniale chroni wyściółkę jamy ustnej przed otarciami, podrażnieniem oraz koi i przyspiesza gojenie uszkodzeń delikatnej śluzówki w jamie ustnej.
-
Kwiat malwy – działa podobnie do siemienia lnianego i jest polecany razem z nim do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej przebiegających z podrażnieniem śluzówki.
-
Kora dębu – dzięki wysokiej zawartości garbników wykazuje silne działanie ściągające oraz antyseptyczne. Polecana jest w postaci odwaru do płukania jamy ustnej w przypadku krwawienia z dziąseł.
-
Kłącze tataraku – bardzo dobry roślinny środek polecany przy zapaleniach jamy ustnej. Zioło wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne oraz ściągające.
-
Tymianek – aromatyczne ziółko o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, antyseptycznych i przeciwzapalnych. Dzięki dużej zwartości olejku eterycznego dobrze łagodzi wszelkie zapalenia wywołane atakiem drobnoustrojów oraz odświeża oddech.
-
Szałwia – wspaniale łagodzi ból dziąseł. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające. Jedno z najskuteczniejszych ziół stosowanych w profilaktyce i leczeniu zapaleń dziąseł.
-
Arnika – zioło o właściwościach wybitnie przeciwzapalnych i odkażających. Wyciąg z arniki stosowany jest w stanach zapalnych dziąseł i przyzębia w postaci płukanek, okładów.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”
<< Powrót do spisu treści Domowe metody leczenia