Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-06-2012
Strach przed dentystą mężczyźni wykazują częściej niż kobiety. Czasem wizyta u stomatologa wydaje się im tak przerażająca, że ich lęki klasyfikowane są jako dentofobia.
Specjaliści z dziedziny psychologii znają odpowiedź na pytanie, dlaczego panowie częściej niż kobiety jak ognia unikają leczenia zębów.
- Mężczyźni boją się wszystkich zabiegów, które sprowadzają się do majstrowania w ich ciele. Mają głęboko zakorzeniony strach przed ingerencją w ich silny organizm. Mogliby przecież zostać osłabieni, pozbawieni swojej mocy. Lęk przed wizytą u stomatologa jest także związany z utratą wizerunku macho – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Pierwotny lek przed deformacją ciała i przed bólem powoduje, że mężczyzna, do tej pory pewien swego wizerunku prawdziwego macho, boi się jego utraty. Stosuje zatem wszelkie dostępne mu wybiegi, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której będzie zmuszony okazać słabość. W gabinecie dentystycznym zaś nigdy nie wiadomo, co może czekać.
U mężczyzn notuje się też występowanie zjawiska zwanego antycypacją bólu. Polega ono na tym, że pacjent wyobraża sobie, iż będzie cierpiał na fotelu dentystycznym. Na dodatek wyobraża sobie wszystko bardzo dokładnie: cierpienie i ból, dyskomfort, strach, szczęk narzędzi, lekarski zapach.
- Nawet jeśli racjonalnie wytłumaczymy sobie, że przecież nowoczesna stomatologia przewiduje znieczulenia, możemy się zniechęcić nawet myślą o igle, którą stomatolog robi zastrzyk - mówi dr Jarczewska-Gerc.
Jak jednak zauważają psycholodzy, obecne pokolenie 20-30-latków jest ostatnim, które boi się dentysty. Bo raz, że coraz częściej mężczyźni dają się przekonać o tym, iż zabiegi stomatologiczne mogą być bezbolesne, a dwa: większość młodych panów zdaje sobie sprawę z tego, że piękny uśmiech pomaga w zrobieniu kariery i w nawiązaniu wartościowych kontaktów towarzyskich.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”