Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Przyczyny krwawień z dziąseł
  • 02-05-2012
 

 

 

 

 

Krwawienia z dziąseł, szczególnie takie, które pojawiają się często, powinny zawsze być sygnałem zmuszającym do poszukiwań przyczyny tego zjawiska. Dziąsła mogą krwawić z różnych powodów; i niekoniecznie muszą za to być odpowiedzialne urazy mechaniczne czy niedobory witamin, choć bardzo często one właśnie powodują uszkodzenia tkanek sąsiadujących z zębami.

Krwawienie dziąseł może być wywołane przez:

  • Niedobór witaminy C – jeśli dziąsła krwawią, należy przeanalizować swoją dietę i wprowadzić do niej więcej warzyw i owoców zawierających tę witaminę.

  • Niedobór witaminy K – witamina ta jest dostarczana wraz z pożywieniem, ale również jest wytwarzana w jelicie przez pożyteczne szczepy bakteryjne. Niedobór witaminy K może pojawić się np. po kuracji antybiotykowej, dlatego w czasie przyjmowania leków warto wprowadzić do diety więcej mlecznych napojów fermentowanych, kiszonek i zielonych części roślin.

  • Niedobór żelaza – wywołuje niedokrwistość i może prowadzić do rozwoju zapalenia dziąseł. Anemię trzeba leczyć dostarczając ustrojowi więcej łatwo wchłanianego żelaza – najwięcej znajdziemy go w mięsie, podrobach, żółtkach jaj. Jego wchłanianie utrudniają produkty bogate w błonnik.

  • Cukrzyca – zmiany hormonalne, jakie zachodzą pod wpływem choroby, mogą skutkować zakażeniem drożdżakami oraz innymi patogenami i osłabieniem kondycji wyściółki śluzowej dziąseł.

  • Schorzenia wątroby – często towarzyszą im zaburzenia w działaniu płytek krwi, co może skutkować krwawieniem z dziąseł podczas intensywnego szczotkowania czy wywoływać rozwój stanów zapalnych w miękkich tkankach jamy ustnej. W schorzeniach wątroby krwawienia dotyczą nie tylko śluzówki jamy ustnej, ale także innych wyściółek śluzowych ustroju.

  • Niewłaściwa, niedostateczna higiena jamy ustnej – oznacza to niewystarczające usuwanie gromadzących się na zębach zanieczyszczeń, które już po kilku dniach twardnieją i zamieniają się w kamień nazębny. Ten zaś wciska się pod dziąsła, podrażniając je. Tkanka dziąseł staje się obolała, rozpulchniona i zmieniona zapalnie. W takich warunkach nietrudno o dodatkowe podrażnienie np. podczas szczotkowania.

 

Co robić, jeśli krwawienie z dziąseł się pojawia?

  • Należy wzbogacić dietę o produkty dostarczające dużej ilości naturalnych witamin i minerałów: warzywa i owoce, mleczne napoje fermentowane i sery (np. camembert), mięso, podroby, tran.

  • Wykonać badania: najpierw przegląd jamy ustnej u stomatologa, a potem morfologię krwi – dzięki temu wykluczy się lub potwierdzi istnienie przyczyny w postaci np. cukrzycy czy choroby wątroby.

  • Dbać o higienę jamy ustnej – systematycznie i starannie, ponieważ okazjonalne szczotkowanie zębów „na błysk” nie wyeliminuje ryzyka powstawania kamienia nazębnego i rozwoju stanów zapalnych tkanek sąsiadujących z zębami.

Źródło: „Polska Dziennik Zachodni”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS