Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Odczucia towarzyszące noszeniu protezy
  • 19-04-2012
 

 

 

 

 

Osoby noszące protezy borykają się z wieloma problemami. Oto krótki przewodnik po najczęściej pojawiających się kłopotach oraz poradnik, jak sobie z nimi radzić.

  • Skrępowanie – to uczucie pojawia się u noszących protezy dość często (szczególnie często u osób młodszych) i powoduje, że większość użytkowników uzupełnień nie chce rozmawiać o tym, że nosi protezy, a niektórzy wręcz udają, że nadal mają swoje naturalne zęby. Społeczeństwo wciąż jeszcze traktuje temat noszenia uzupełnień jak tabu, ale trzeba wyraźnie powiedzieć, że użytkownik protez nie jest ma się czego wstydzić. Choćby dlatego, że nie jest sam: tylko w Polsce uzupełnienia dentystyczne nosi 8,2 mln osób, a aż 69 proc. społeczeństwa po 60. roku życia ma sztuczne zęby. Noszenie protez to żaden wstyd a raczej wyraz świadomej troski o własne zdrowie, ponieważ dzięki sztucznym zębom odzyskuje się zdolność rozdrabniania i żucia pokarmów, wyraźnego wypowiadania się i poprawę wyglądu twarzy. Uzupełnienia spełniają też rolę prewencyjną i zapobiegają rozwojowi poważnych schorzeń układu stomatognatycznego (zabezpieczają przed powstawaniem zwyrodnień w stawach i zaników kostnych) oraz pokarmowego (do żołądka trafia dobrze rozdrobniony pokarm, a układ trawienny nie jest narażony na przeciążenia).

  • Strach przed wypadnięciem protezy – bywa czasem tak silny, że użytkownik uzupełnienia wycofuje się z życia towarzyskiego i rodzinnego z obawy przed wstydem, który pojawiłby się w sytuacji, kiedy proteza rzeczywiście wyśliznęłaby się z jamy ustnej podczas jedzenia, rozmowy czy śmiechu. Najprościej pokonać ten lęk stosując specjalne kremy mocujące uzupełnienia do podniebienia (przekonały się do tego rozwiązania rzesze osób w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych). Najczęściej wybieranymi kremami są produkty z serii Corega: Super mocny, Neutralny Smak, Świeży Oddech. Kremy te znacząco zmniejszają ilość cząstek pokarmowych przedostających się pod protezę, zwiększają stabilność uzupełnienia i poprawiają jej funkcjonalność, ułatwiają spożywanie trudnych pokarmów i zwiększają siłę zgryzu, poprawiają też pewność siebie u użytkowników uzupełnień.

  • Dyskomfort – początkowo wynika z uczucia nowości przy noszeniu pierwszego uzupełnienia. Może też być wynikiem tego, że zmieniają się odczucia związane ze smakowaniem potraw oraz z tym, że pod protezę przedostają się cząstki pożywienia. Pierwszy dyskomfort mija po kilku dniach; w dalszej kolejności użytkownik przyzwyczaja się do noszenia protezy w różnych warunkach. Aby zredukować ilość cząstek pokarmowych przedostających się pod protezę, warto stosować kremy mocujące uzupełnienia oraz dbać o oczyszczanie jamy ustnej i protezy po posiłku (konieczne jest porządne oczyszczenie uzupełnienia raz dziennie i kilkakrotne płukanie jamy ustnej i protezy w ciągu doby).

Źródło: „Zdrowie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS