Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-03-2012
Nadwrażliwość zębów to przykra dolegliwość objawiająca się bólem, który pojawia się po kontakcie z czynnikami fizycznymi lub kwaśnym czy słodkim jedzeniem. Nadwrażliwość wynika z naruszenia powierzchni zęba, obniżenia się dziąsła i związanego z tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jeśli nadwrażliwość pojawiła się po raz pierwszy i nie jest bardzo dokuczliwa, można radzić sobie samemu, stosując odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej. Pomocne mogą okazać się następujące preparaty:
-
miękka szczoteczka do zębów, np. elektryczna szczoteczka Oral-B Professional Tryumph 5000 z regulowanym naciskiem na dziąsła oraz wbudowanym minutnikiem, który pozwala kontrolować czas mycia zębów lub też szczoteczka maualna Sensitive Pro-Relief z ultramiękkim włosiem i gumką do polerowania szkliwa;
-
pasta do zębów wzmacniająca szkliwo, np. Sensodyne Pro-Szkliwo, zamykająca kanaliki zębinowe, np. Colgate Sensitive Pro-Relief;
-
płyn do płukania jamy ustnej, np. Lacalut sensitive, czy też płyn i pastę w jednym, np. Vademecum 2w1, który uszczelnia szkliwo i chroni przed kamieniem nazębnym.
Wszystkie preparaty do walki z nadwrażliwością zębów mają w swoim składzie substancje wzmacniające szkliwo oraz zamykające otwarte kanaliki zębinowe. Do składników o takim działaniu należą m.in. chlorek strontu, azotan potasu oraz aminofluorki.
W sytuacji, kiedy dolegliwość się pogłębia, konieczne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj zlecone zostanie oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego oraz wzmocnienie szkliwa profesjonalnymi preparatami.
Źródło: „Zdrowie”