Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-02-2008
Większość pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prowadzenie przez lekarza, w tym również stomatologa, prawidłowej, skrupulatnej i wiarygodnej dokumentacji medycznej. Wszak to podstawowy zbiór informacji o zdrowiu i przebiegu leczenia pacjenta; dotyczy zdrowia i życia konkretnego człowieka. W przepisach polskiego prawa karnego dokumentacja jest nie tylko zbiorem informacji o zdrowiu pacjenta, z którymi jest związane określone prawo, ale też przedmiotem stanowiącym dowód prawa.
- Przestępstwa fałszerstwa dokumentu – w zakres tego pojęcia wchodzą wszelkie podrobienia i przerobienia dokumentu, mechaniczne wprowadzenie doń zmian przez osoby nie mające do tego uprawnień.
- Przestępstwa fałszu intelektualnego – czyli wprowadzenie do dokumentu nieprawdziwych informacji, dotyczących danych mających znaczenie prawne. Dokonać tego przestępstwa może jednie osoba uprawniona do wystawienia dokumentacji. W przypadku dokumentacji medycznej będzie to personel lekarski, odpowiedzialny za prowadzenie i uzupełnianie konkretnego zbioru dokumentów, w których zawarte są wiadomości na temat leczenia i stanu zdrowia pacjenta.
Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty precyzuje, że: „... wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich. (...)”. Na mocy zapisów tejże ustawy prowadzenie i uzupełnianie dokumentacji medycznej jest prawem i obowiązkiem lekarza prowadzącego pacjenta.
W świetle powyższych stwierdzeń, niech więc nie dziwi nikogo, że dobry stomatolog, oprócz należytego wykonywania obowiązków związanych z leczeniem zębów, równie należycie powinien dbać o stałe, zgodne ze stanem faktycznym aktualizowanie posiadanej dokumentacji medycznej pacjentów.