Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-02-2012
Osoby starsze często mają już sporo braków w uzębieniu albo też są całkowicie bezzębne. To właśnie braki zębów i bezzębność stanowią najpoważniejsze kłopoty pacjentów, którzy mają ponad sześćdziesiąt lat.
Wypadanie zębów związane jest z wiekiem, a właściwie z konsekwencjami wieloletnich zaniedbań w higienie jamy ustnej; ze stanem zdrowia ogólnego i nieleczonymi stanami zapalnymi w obrębie dziąseł. Brak zębów lub bezzębność znacząco obniżają jakość życia i negatywnie wpływają na wygląd twarzy. Osoby z niekompletnym uzębieniem mają opadające kąciki ust i głębokie bruzdy między nosem a brodą, zapadające się policzki i usta oraz silniej zaznaczone zmarszczki na zwiotczałej skórze. W konsekwencji wyglądają starzej, niż wynika to z ich wieku metrykalnego.
Kolejne problemy wynikające z niekompletności uzębienia albo całkowitej bezzębności to kłopoty z gryzieniem i żuciem pokarmów. Kęsy pożywienia, które osoba mająca luki po zębach połyka, są duże – z tego powodu długo zalegają w żołądku i prowadzą do kłopotów z trawieniem. Z czasem pojawiają się schorzenia układu pokarmowego. To z kolei negatywnie wpływa na samopoczucie i na jakość życia.
Aby uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych braku zębów, trzeba podjąć leczenie mające na celu zabudowanie luk albo też stosować protezowanie w przypadku bezzębności. Jeśli pacjentowi zależy na leczeniu na ubezpieczenie, przywracanie kompletności łuków zębowych można podejmować w placówkach mających podpisany kontrakt z NFZ. Leczenie może odbywać się w zakładach opieki zdrowotnej oraz gabinetach prywatnych, bo te ostatnie też mogą leczyć darmowo, o ile mają podpisaną umowę z Funduszem.
- Zazwyczaj spotykamy się z pacjentem pięć razy. Po oddaniu protez do użytkowania konieczne są jeszcze wizyty kontrolne. Mają one na celu korektę i dopasowanie protez - mówi dr Katarzyna Romańczuk z Nowoczesnych Gabinetów Stomatologicznych „MaK-Laser“
Mając już protezę, trzeba o nią dbać. Warto, aby osoby starsze, które noszą uzupełnienia, wiedziały, że zachowanie czystości protez jest tak samo ważne, jak zachowanie higieny jamy ustnej. Czysta proteza oznacza nie tylko świeżość oddechu, ale także dużo mniejsze ryzyko pojawienia się stanów zapalnych w jamie ustnej.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”