Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-02-2012
Okres ferii i wakacji to czas, kiedy część z nas wyjeżdża. Dla niektórych wojaże te wiążą się z koniecznością dość długiego przebywania w trasie. Co zrobić, jeśli podczas podróży pojawi się ból zęba, do dentysty jest daleko albo znajdujemy się na nieznanym nam terenie i próżno w nocy szukać doraźnej pomocy stomatologicznej? „Moto Voyager” opublikował mini poradnik radzenia sobie z bólem zęba podczas podróży.
W razie pojawienia się dolegliwości bólowych należy:
-
Umyć dokładnie zęby i dziąsła.
-
Odstawić słodycze i cukier.
-
Wyszczotkować język.
-
Przeprowadzić płukanie jamy ustnej (płukankami, sodą, szałwią lub wódką – tę ostatnią propozycję mogą zastosować jedynie osoby nie będące kierowcami).
-
Zrobić zimne okłady.
-
Zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ewentualnie olejek goździkowy.
-
Zrobić okład z czosnku, soli i cytryny.
Można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i działające przeciwzapalnie, bowiem najczęstszą przyczyną bólu zęba są procesy zapalne toczące się w tkankach samych zębów oraz przyzębia.
Warto pamiętać, że podane wyżej metody radzenia sobie z przykrymi dolegliwościami w trasie mają charakter jedynie doraźny. Zawsze, nawet w sytuacji, kiedy po zastosowaniu środków działających doraźnie ból zęba ustąpi, należy zgłosić się do dentysty na badanie i wykonać ewentualne leczenie. To, że ból zęba minął dzięki zastosowaniu okładów czy płukanek, nie oznacza, iż zlikwidowana została przyczyna dolegliwości. Proces zapalny – jeśli to on wywołał przykrą przypadłość - toczy się dalej i może dać o sobie znać podczas kolejnej podróży.
Źródło: „Moto Voyager”