Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-02-2008
O tym, że zwierzęta mają zęby wie każdy. Większość też wie, że czworonogom również psuje się uzębienie albo przytrafiają inne komplikacje. Jednak nie każdy wie, że istnieje możliwość udania się z pupilem do stomatologa zwierzęcego, by zaradził problemom.
Wprawdzie praktyki stomatologów zwierzęcych są w Polsce jeszcze bardzo rzadkie (na świecie, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, to zawód bardziej popularny, choć też nieczęsty), ale w większych miastach czy w renomowanych zakładach weterynaryjnej opieki zdrowotnej spotyka się stałe gabinety stomatologiczne, których pacjentami są nasi ulubieńcy.
Stomatolog zwierzęcy reperuje zęby nie tylko kotów i psów (choć akurat te zwierzęta najczęściej są jego pacjentami). Pomaga też w problemach z uzębieniem u koni, świnek morskich czy królików.
Gabinety stomatologii zwierzęcej niczym nie odbiegają w wyposażeniu od tych, w których przyjmuje się ludzi. Bywa, że są znacznie lepiej wyposażone, ponieważ czasem trzeba wykonać wiele dodatkowych badań, aby ulżyć zwierzęciu w cierpieniu. Aparaty do ultradźwiękowego usuwania kamienia nazębnego, wykonywania zdjęć RTG, wiertarki, sterylizatory, i wiele innych - to norma w dobrze wyposażonym gabinecie dla zwierząt.
Zabiegi wykonuje się w narkozie – najlepsza nawet tresura nie zmusi, niestety, milusińskich do współpracy z dentystą. Stomatolog zwierzęcy wykonuje zabiegi nie w zwierzęcym pysku, ale w zwierzęcej jamie ustnej.
Najczęstsze zwierzęce problemy z uzębieniem:
-
wyłamane, ukruszone i wybite zęby – podczas bójek czy gryzienia twardych przedmiotów;
-
osadzony kamień nazębny;
-
paradontoza;
-
złamania szczęki;
-
nierówno wyrastające i trące o siebie zęby.
Stomatolog zwierzęcy prowadzi też praktykę w zakresie higieny jamy ustnej czworonogów. Wprawdzie zwierzęta rzadko mają próchnicę (chroni przed nią ślina o silnie bakteriobójczych właściwościach), ale warto dbać o zdrowe uzębienie pupila, serwując mu przede wszystkim zdrową dla niego karmę. O akcesoria do higieny zwierzęcej jamy ustnej można pytać albo w samym gabinecie, albo w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych.
Źródło: „Dziennik Wschodni”