Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-10-2011
Szynoprotezy to modyfikacje protez szkieletowych. Stosuje się je po to, by z łuku zębowego, w którym notuje się i redukcję tkanek, i braki w uzębieniu, uczynić na nowo jednostkę czynnościową, biorącą udział w procesie rozdrabniania i żucia pokarmu.
Rolą szynoprotez jest:
-
odbudowa braków zębowych
-
przywrócenie funkcjonalności łuku zębowego
-
doprowadzenie do tego, że ułożone w łuku zęby będą podlegać w miarę równomiernym obciążeniom i będą elementami współpracującymi ze sobą.
Szynoprotezy wskazane są w przypadku:
-
znacznej redukcji podparcia tkankowego w resztkowym uzębieniu;
-
kiedy podparcie ozębnowe nie jest silnie zredukowane, ale występują liczne braki zębowe, przy których zastosowanie innego rozwiązania protetycznego nie pozwoliłoby osiągnąć zadowalających rezultatów przy stabilizowaniu reszty istniejącego uzębienia;
-
w leczeniu protetycznym periodontopatii.
Protezy te likwidują stany zgryzów patologicznych, które powstają pod wpływem braków zębowych i związanych z tym zaników tkanek.
Przed przystąpieniem do wykonania szynoprotezy specjalista dokładnie zapoznaje się z warunkami panującymi w jamie ustnej pacjenta: sprawdza stan tkanek, liczbę zębów i ich ruchomość oraz to, czy rozchwianie wynika z toczącego się procesu chorobowego, czy też jest efektem przeciążeń działających na zdrowe lecz mocno przerzedzone zęby – sił, które powstają podczas aktu żucia. W dalszej kolejności protetyk w razie konieczności szlifuje zęby, oczyszcza je z kamienia i nalotu nazębnego, a potem pobiera wycisk. Wycisk wędruje do pracowni technika dentystycznego; na jego bazie technik przygotowuje model protezy i właściwą szynoprotezę.
Źródło: Opracowanie własne