Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Nowy, bezbolesny sposób na próchnicę
  • 09-09-2011
 

 

 

 

 

 

Do tej pory pacjent zasiadający na fotelu dentystycznym, w którego zębach bakterie próchnicy poczyniły straty, miał ograniczony wybór: ból podczas borowania albo też ból podczas aplikowania zastrzyku znieczulającego. Naukowcy z wydziału chemicznego uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii dają nadzieję, że borowanie, którego tak wielu pacjentów się obawia, może odejść do lamusa. Wynaleźli bowiem miksturę, dzięki której walka z próchnicą (przynajmniej tą we wczesnym stadium rozwoju) może stać się całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna i dawać efekty w postaci zregenerowanych, naturalnych zębów. Płyn opracowany przez uczonych, zawierający peptyd P11-4, podany na ząb, który zaatakowała próchnica, zmienia swój stan fizyczny z ciekłego w żelowy i w ubytku zęba tworzy rusztowanie, na bazie którego formuje się zdrowa tkanka. Powstawanie nowej tkanki stymuluje zawarty w płynie peptyd, który ułatwia wiązanie wapnia i sprzyja remineralizacji zęba.

- Choć brzmi to zbyt pięknie, aby nie wzbudzać podejrzeń, że to nieprawda, w istocie nasz środek pomaga się regenerować tkance kostnej zęba. To metoda całkowicie naturalna, bez jakiejkolwiek inwazji chirurgicznej. Oczywiście jest również bezbolesna – mówi kierująca zespołem prof. Jennifer Kirkham z Dental Institute Uniwersytetu Leeds.

Zespół wynalazców przeprowadził na razie wstępne badania z udziałem niewielkiej liczby osób. Finansowała je szwajcarska firmę Credentis posiadająca licencję na technologię produkcji preparatu opartego na peptydzie P11-4. Teraz planowane są badania z udziałem znacznie większej liczby pacjentów. Jeśli wyniki będą satysfakcjonujące, możliwe, że już za trzy lata w gabinetach stomatologicznych będzie można bezboleśnie leczyć chore zęby.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS