Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-08-2011
Dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu właściwej kondycji tkanek miękkich jamy ustnej i samego uzębienia. O ile nie budzi wątpliwości fakt, że cukier i słodycze mają fatalny wpływ na zdrowie zębów, o tyle zdziwienie może budzić informacja, że ubytki żelaza lub witaminy D w jadłospisie mogą być przyczynami wielu poważnych chorób, których odbicie znajdziemy również w jamie ustnej. Stomatolodzy podkreślają, że jama ustna to struktura, w której bardzo wcześnie pojawiają się oznaki zaburzeń odżywiania. Często jest to pierwsza struktura ustroju, w której takie symptomy widać, a dentysta staje się niejako lekarzem pierwszego kontaktu, który ma szansę wcześnie zmiany te wychwycić i zalecić właściwe postępowanie zapobiegające pogarszaniu się stanu tkanek.
Objawy zaburzeń w odżywianiu najczęściej obserwuje się u osób starszych. U nich też do zmian wynikających z niewłaściwej diety, dołączają się symptomy zmian wstecznych, czyli zmian pojawiających się w starzejącym się ustroju. Osoby starsze najczęściej też są użytkownikami protez dentystycznych. Zaburzenia odżywiania wywołujące negatywne zmiany w obrazie tkanej jamy ustnej powodują też często i to, że użytkownik protezy ruchomej przestaje nosić uzupełnienie z powodu bólu i tkliwości tkanek. Nie zakłada protezy nawet do posiłków, tym samym nie ma szans na właściwe rozdrobienie pokarmu i jego przeżucie. Do żołądka – często już i tak schorowanego – trafiają kęsy za duże, które będą zalegać w przewodzie pokarmowym, drażnić tkanki i wywoływać procesy gnilne, pogarszając tym samym stan zdrowia osoby starszej. Osoby starsze rezygnują też często z przyjmowania wartościowych pokarmów wymagających jednak gryzienia. Tym samym pozbawiają się szansy na dostarczenie do organizmu cennych składników odżywczych. Warunkiem wyjścia z tego impasu jest opracowanie wartościowej, dobrze zbilansowanej diety i koniecznie wizyta u dentysty, który zastosuje leczenie chorych tkanek jamy ustnej.
Osoby starsze często też skarżą się na zaburzenia smaku – wynika to z faktu, że z wiekiem zmniejsza się w jamie ustnej ilość kubków smakowych odpowiedzialnych za odbieranie bodźców smakowych oraz zmniejsza się też wrażliwość samych kubków. Zmiana ostrości smaku wynika z rogowacenia nabłonka pokrywającego kubki smakowe oraz może być skutkiem niedoboru witaminy A. Kolejną przyczyną zaburzeń smaku mogą być protezy dentystyczne – jeśli zaburzenia te nie mijają po kilku tygodniach adaptacji do nowego uzupełnienia, należy zgłosić się do protetyka.
Zaburzenia smaku mogą pojawić się już po ukończeniu 45 roku życia albo też u kobiet po menopauzie.
Zapalenie języka i pojawiające się w kącikach ust bolesne zajady mogą być efektami niedoborów kwasu foliowego lub też żelaza.
Źródło: Opracowanie własne