Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Współczesne osiągnięcia stomatologii pozwalają na „wytworzenie” wspaniałego, olśniewającego uśmiechu prawie u każdego. Jeśli natura nie obdarzyła nas idealnie równymi, zdrowymi i białymi zębami, można pokusić się o poprawki – we wszystkich obszarach, z których jesteśmy niezadowoleni.
Od czego zacząć?
Od wizyty wstępnej – pacjent wspólnie ze stomatologiem określa sposób dojścia do wymarzonego ideału. Lekarz po przeprowadzeniu oględzin i wywiadu, ustali, co i w jakim zakresie trzeba naprawić, skorygować, rozjaśnić, zaprotezować, by uśmiech był jak malowany. Zaproponuje od razu schemat postępowania, planowane zabiegi i określi przybliżony koszt „renowacji” uzębienia. Może też odesłać pacjenta do ortodonty, by ten skorygował zgryz. Wielu pacjentów przychodzi do stomatologa z założeniem, że trzeba usunąć sporo zepsutych zębów. Często jest to mylne przekonanie – dziś zęby się leczy i ratuje, a nie wyrywa i wstawia protezy.
Ekstrakcja zęba jest ostatecznością – czasem konieczną. Niekiedy, by poprawić kształt zgryzu i poustawiać w rządku uzębienie, trzeba usunąć całkiem zdrowy ząb. Bywa, że należy skorygować kształt szczęk poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego.
W miejsce usuniętego, krzywego lub zniekształconego zęba dentysta może wstawić elegancki implant, który urodą pobije na głowę prawdziwy wytwór natury.
Kiedy uzębienie jest już równe i wyleczone, można przystępować do zabiegu wybielania. Najlepiej robić to w gabinecie stomatologicznym - zabieg jest przeprowadzany pod pełną kontrolą, a efekty mogą zaskoczyć samego pacjenta. By niespodzianka nie była niemiła i by np. w pięknie białym zębie nie tkwiła kontrastująca kolorem stara plomba, trzeba zdać się na sugestie stomatologa, który zdecyduje o wymianie starych wypełnień na nowe, dopasowanych barwą do nowego odcienia wybielonych zębów. Dentysta dobierze odpowiednie stężenie środka rozjaśniającego i zaradzi ewentualnej nadwrażliwości na preparat.
Jeśli końcowy efekt wybielania nie zadowala pacjenta, stomatolog może nałożyć na zęby szykowne, idealnie dopasowane licówki. Dzięki nim zęby i przestrzenie między nimi będą idealnie równe.
Źródło: „Kurier Lubelski”