Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Nowoczesne leczenie zachowawcze umożliwia uratowanie zęba i odbudowę jego korony nawet w sytuacji, kiedy ubytek tkanek jest bardzo duży. Rozwiązaniem bardzo dobrze sprawdzającym się w odbudowie korony zęba z dużym ubytkiem jest wkład koronowy (inlay) lub nakład koronowy (onlay). Są przygotowywane przez technika dentystycznego na indywidualne zamówienie na podstawie wycisku pobranego z zęba podlegającego odbudowie. Znacznie lepiej odbudowują koronę zęba od wypełnień tradycyjnych, a ryzyko uszkodzenia/złamania tak odbudowanego zęba jest mniejsze w porównaniu do zastosowania zwykłej plomby. Wkłady i nakłady wzmacniają także zęby – szacuje się, że po tego typu odbudowie uzębienie staje się nawet o 75 proc. bardziej wytrzymałe. Dłuższa jest też żywotność wypełnień tylu inlay czy onlay w porównaniu do uzupełnień tradycyjnych: przeciętnie to 10 lat. Plomba tradycyjna w zębie pozostaje przeważnie 5-7 lat.
Wypełnienia inlay i onlay stosuje się przy dużych i bardzo dużych ubytkach zęba – dzięki temu, że bardzo dokładnie odbudowują anatomiczne cechy zęba są to wypełnienia bardzo estetyczne, trwałe i mocne. Dzięki nim odbudowane zęby mogą bez zarzutu pełnić swoją rolę w jamie ustnej.
Wypełnienia typu inlay lub onlay mogą być wykonane z kompozytu, porcelany, złota, stopów metali. Najczęściej wykonuje się je z porcelany.
Źródło: Opracowanie własne