Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
W przypadku bezzębia żuchwy, szczególnie kiedy do utraty wszystkich zębów w dolnej szczęce doszło w bardzo krótkim czasie bądź nagle, protezowanie bywa trudne. Głównie dlatego, że najczęściej proponowanym sposobem na przywrócenie funkcjonalności i estetyki dolnego łuku zębowego jest proteza płytowa. Jest to, niestety, rozwiązanie dość rzadko akceptowane przez użytkowników, ponieważ proteza płytowa w żuchwie może powodować bóle i otarcia, mogą także pojawiać się problemy ze stabilizacją uzupełnienia a także z jego retencją.
Alternatywą dla leczenia z wykorzystaniem protezy płytowej są implanty lub protezy z bardzo ograniczoną płytą bądź całkowicie jej pozbawione (mosty), osadzone na implantach. Ponieważ nie u każdego pacjenta można osadzić implanty w żuchwie z uwagi na złą jakość kości, rozwiązaniami ostatecznymi pozostają w takich przypadkach protezy stałe z bardzo ograniczoną płytą.
O tym, jaką ostatecznie protezę zaproponuje lekarz dentysta, decydują wyniki badań medycznych: wywiadu z pacjentem, diagnostyki radiologicznej, oceny stanu stawów skroniowo-żuchwowych i napięcia mięśniowego. Istotne przy podejmowaniu decyzji będą także oczekiwania pacjenta oraz jego stan psychiczny– głównie dotyczy to osób, które w sposób nagły albo w bardzo krótkim czasie utraciły wszystkie zęby z żuchwy i z tego tytułu mogą przeżywać z tego tytułu bardzo trudne emocje.