Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Mosty protetyczne nie zawsze są uzupełnieniami mocowanymi na stałe na filarach. Protetyka oferuje również mosty ruchome, składające się z części, która przytwierdzona jest do zęba filarowego i z części zdejmowanych. Części te osadzone są na zębach filarowych przy użyciu różnego rodzaju klamer, zasuw albo zamków. Użytkownik mostu może takie uzupełnienie wyjąć w celu oczyszczenia, a później ponownie założyć do jamy ustnej.
Protetyk może również zaproponować most półruchomy, który połączony jest trwale z jednym zębem filarowym, a na drugim zębie filarowym jedynie pozostaje oparty. Użytkownik takiego uzupełnienia nie ma jednak możliwości samodzielnego usunięcia mostu z jamy ustnej. Wymagana tutaj jest interwencja lekarza dentysty.
Przy mostach stałych i półruchomych bardzo istotną kwestią jest konieczność zachowania perfekcyjnej czystości – szczególnie w obszarze zębów filarowych, które narażone są na zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy z uwagi na ich oszlifowanie oraz osadzanie się cząstek organicznych w szczelinach i zakamarkach pod protezą.