Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Aparaty ortodontyczne mogą być:
-
Ruchome – to wyjmowane urządzenia, noszone najczęściej w ciągu dnia między posiłkami i zakładane na noc. Zakładane są na wstępnym lub końcowym etapie leczenia (aparat retencyjny).
-
Stałe – zbudowane z zamków i przeciągniętych między nimi łukowatych drutów. Zamki mocowane są na stałe na zewnętrznej powierzchni każdego zęba na specjalnym kleju, a łuki podtrzymywane są przy pomocy ligatur ortodontycznych (wytwarzane są w wielu atrakcyjnych dla dzieci kolorach). W tradycyjnych aparatach zamki mogą być metalowe, ceramiczne lub szafirowe (przezroczyste). W aparatach lingwalnych (językowych) zamki mocowane są od strony językowej zębów, dlatego są bardzo dyskretne. Istnieją aparaty samoligaturujące, w których zamiast ligatur stosuje się specjalne zamki. Za idealny czas na założenie aparatu stałego uznaje się wiek 12 lat.
-
Nakładkowe – to najnowsze rozwiązanie, praktycznie niewidoczne. Na zęby nakładane są przygotowane na miarę przezroczyste nakładki, które co kilka tygodni (w miarę przesuwania się zębów) wymienia się na nowe.
Leczenie aparatami może być wspomagane stosowaniem specjalnych wyciągów mechanicznych lub maską twarzową.
Źródło: Opracowanie własne