Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Czas, jaki poświęcony będzie na leczenie ortodontyczne, to bardzo ważny element, jaki brany jest pod uwagę podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu terapii. Wynika to z faktu, że przedłużające się leczenie z wykorzystaniem stałego aparatu ortodontycznego może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie tkanek jamy ustnej. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku starszych dorosłych, u których z powodu wieku sprawność tkanek do regeneracji i do przebudowy jest niższa aniżeli u osób młodocianych.
Przedłużające się leczenie ortodontyczne może zwiększyć ryzyko demineralizacji szkliwa, a przez to doprowadzić do częstszego występowania próchnicy w zębach. Może również niekorzystnie odbić się na zdrowiu tkanek miękkich kości przyzębia – udowodniono, że im dłużej trwa leczenie aparatem stałym, większe jest ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i stanów zapalnych dziąseł. Częściej też narażone są na resorpcje korzenie zębów.
Aby skrócić czas trwania leczenia ortodontycznego, możliwe jest zastosowanie większych sił, które mają doprowadzić do przesunięcia zębów w należne im miejsce. Pojawia się jednak wtedy ryzyko powikłań, które mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. Z tego powodu wypośrodkowanie czasu leczenia ortodontycznego z przykładanymi siłami w czasie trwania terapii jest bardzo ważnym elementem wpływającym na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.