Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentDowiedz się jak...

Jak bakterie przyczepiają się do struktur jamy ustnej?
 

 


 

By bakterie mogły zasiedlić wnętrze jamy ustnej, muszą przyczepić się do podłoża. Na zdolność przywierania mikroorganizmów do tkanek wnętrza ust wpływają:

  • struktura zewnętrzna bakterii: budowa i skład powierzchni komórki, obecność wypustek z białkami ułatwiającymi adhezję;

  • umiejętność wytwarzania polisacharydów pokrywających powierzchnię bakterii, produkowanych z cząstek cukrowych dostarczanych do jamy ustnej w czasie posiłku lub powstających we wnętrzu drobnoustroju;

  • zdolność do agregowania się mikroflory i tworzenia pakietów jedno lub wielogatunkowych;

  • budowa powierzchni, do której przywierają drobnoustroje;

  • skład i ilość śliny.

 

Mikroflora łatwiej przyczepia się do powierzchni zębów niżeli do śluzówki jamy ustnej, ponieważ powierzchnia szkliwa to podłoże stabilne i twarde, pokryte naturalnym filmem z resztek organicznych oraz mucyny pochodzącej ze śliny. Na zębach powstaje błona o uporządkowanej strukturze, która jest znakomitym podłożem do adhezji bakterii. Błona śluzowa jamy ustnej to trudne do zasiedlenia środowisko ze względu na stałe złuszczanie się naskórka.

 

Niektóre z drobnoustrojów mają zdolność tworzenia skupisk – do samej powierzchni tkankowej przylegają wówczas bakterie nie posiadające zdolności ruchu i tworzące dość zbite pakiety; na powierzchni skupisk zatrzymują się zaś bakterie ruchome – powstaje koagregat.

Między zagregowanymi drobnoustrojami może dochodzić do:

  • synergizmu działania - pewne szczepy bakteryjne wytwarzają substancje (np. polisacharydy dekstran i lewan), ułatwiające innym mikrobom przyczepianie, inne szczepy dostarczają składników pokarmowych;

  • antagonizmu – niektóre szczepy oddziałują na siebie negatywnie, wytwarzając bakteriocyny - substancje o charakterze antybiotykowym, zwalczające inne drobnoustroje.

Skupiska bakteryjne są mniej podatne na działanie śliny: słabiej ulegają wypłukiwaniu, są bardziej odporne na wpływ zawartych w niej enzymów oraz naturalnych przeciwciał.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS