Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Po ekstrakcji należy stosować się bezwzględnie do wskazań lekarza dentysty. To konieczne, aby proces gojenia przebiegł prawidłowo i nie doszło do powikłań.
-
Aby zatamować krwawienie po ekstrakcji należy zagryzać przez wskazany czas jałowy gazik zabezpieczający ranę.
-
Ponieważ znieczulenie po pewnym czasie przestaje działać, należy zawczasu zażyć tabletkę przeciwbólową – zgodnie z zaleceniem stomatologa i najlepiej zanim przestanie działać znieczulenie, gdyż ból po usunięciu zęba bywa silny i dojmujący.
-
Warto jak najszybciej przykładać do policzka zimny okład – minimalizuje się w ten sposób wystąpienie opuchlizny. Ważne jest, aby schładzanie wykonywać w dniu ekstrakcji, gdyż nałożenie zimnych okładów później nie wpływa w zasadzie na wielkość opuchlizny.
-
Przez minimum pierwsze dwie godziny nie należy jeść ani pić.
-
Po ustąpieniu krwawienia i znieczulenia można zjeść coś lekkiego, pamiętając, aby było to coś płynnego lub papkowatego, koniecznie chłodnego albo dobrze przestudzonego. Nie wolno jeść gorących, pikantnych potraw i płynów; zabronione jest też jedzenie twardych, chrupkich produktów, na przykład chipsów, grzanek, orzechów, surowych, twardych warzyw. Dozwolone są lody.
-
Nie pić alkoholu i nie palić papierosów – należy wstrzymać się z tym przez pierwsze 5 dni, aby ułatwić gojenie się rany.
-
Przez pierwsze 24 godziny nie należy płukać ust, aby nie doprowadzić do usunięcia skrzepu, którego zadaniem jest zabezpieczenie rany w zębodole przed wpływem czynników zewnętrznych – w tym cząstek organicznych i bakterii. Po tym czasie należy płukać jamę ustną bardzo delikatnie, najlepiej wskazanym przez stomatologa płynem do płukania jamy ustnej albo przestudzonym naparem z szałwii czy rumianku. Po 48 godzinach od zabiegu można wykonać szczotkowanie, uważając jednak, aby nie podrażnić rany.