Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentDowiedz się jak...

Terminologia bólu
 

 

 

 

 

Każdy pacjent może odczuwać inaczej ból zęba, inne są też odczucia, kiedy choruje miazga zęba a kiedy stawy skroniowo-żuchwowe. Problem polega na tym, że słowami czasem trudno opisać precyzyjnie to, co nam dolega. Kiedy z bólem trafiamy do stomatologa, czeka nas wywiad ze specjalistą, podczas którego stara się on poznać wszelkie aspekty związane z odczuwanymi dolegliwościami, aby móc trafnie zdiagnozować ich przyczynę. Warto zatem znać terminy, które charakteryzują różne rodzaje odczuć bólowych – dzięki temu nie będziemy zakłopotani, kiedy dentysta będzie wypytywał o charakter bólu.

  • Ból świeży – pojawia się po raz pierwszy i trwa krótko, do dwóch dni. Najczęściej dokucza, kiedy pojawiają się ostre stany zapalne.

  • Ból dawny – już kiedyś dokuczył, potem mógł zaniknąć, aby po jakimś czasie pojawić się znów. Najczęściej jest sygnałem o toczącym się w ustroju zapaleniu przewlekłym.

  • Ból samoistny – powstaje bez udziału czynników zewnętrznych, po prostu jest. Może być o różnym stopniu nasilenia lub okresowo zanikać. Pojawia się często, kiedy choruje miazga zęba – najczęściej przy zamkniętej komorze zęba. Ważną wskazówką dla stomatologa jest nasilenie oraz długość przerw między nimi.

  • Ból sprowokowany – wywoływany jest przez różnego rodzaju bodźce: termiczne, mechaniczne, chemiczne. Ustępuje po tym, jak bodziec, który go wywołał, przestaje działać. Ten typ bólu może być wywołany nadwrażliwością zębów albo też być wymuszany podczas badania lekarskiego, w którym sprawdza się wrażliwość reakcji na bodźce.

  • Ból promieniujący – nadzwyczaj trudny do zlokalizowania, bardzo charakterystyczny. Zazwyczaj można bez trudu określić stronę twarzy, z której dolegliwości pochodzą, ale często nie można z pewnością stwierdzić, czy źródłem jest szczęka, żuchwa czy też może ucho.

     

W okolicy różnych struktur twarzoczaszki mogą też objawiać się specyficzne rodzaje bólu, których źródło znajduje się poza jamą ustną.

  • Neuralgia – w części twarzowej dotyczy nerwu trójdzielnego i objawia się silnymi, przenikliwymi atakami bólu, które czasem wydają się pochodzić od zębów, skóry czy śluzówki jamy ustnej i które mogą być aktywowane dotykiem.

  • Migrena – to ból głowy, który może promieniować do zębów.

  • Ból serca powiązany z jego niedokrwieniem – może przyjmować postać dolegliwości promieniującej w kierunku lewej części żuchwy.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS