Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

Jest to przypadłość dotykająca osoby w różnym wieku, charakteryzujące się zapaleniem i obrzmieniem warg, nawracającym porażeniem jedno- lub obustronnym nerwu twarzowego i występowaniem bruzdowato zgrubiałego języka. Notuje się współwystępowanie tego schorzenia z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, chorobą wrzodową, chorobą Cronh´a, dysfagią oraz padaczką.
Zespół M.R (Melkerssona-Rosenthala) może występować pod kilkoma postaciami, objawiając się tylko nawracającym obrzękiem warg, twarzy, porażeniem nerwu twarzowego, pofałdowaniem języka, lub wszystkimi wymienionymi objawami jednocześnie. Obrzęki pojawiają się nagle; najczęściej występują w obrębie błony śluzowej policzków, podniebienia i dziąseł, lecz po dłuższym lub krótszym czasie cofają się. Jeśli symptomy nie ulegają remisji, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Objawem M.R mogą być również:
-
powiększenie węzłów chłonnych;
-
migrenowe bóle głowy;
-
zaburzenia psychiczne;
-
zaburzenia neurowegetatywne;
-
zaburzenia smaku czy węchu.
Przyczyny występowania M.R nie zostały jasno określone. Sugeruje się, że rozwój choroby jest uwarunkowany predyspozycjami genetycznymi oraz alergizującym działaniem bakterii i toksyn z wewnątrzustrojowych ognisk zakażenia. Uważa się też, że porażenie nerwu twarzowego, występowanie języka pofałdowanego i obrzęk twarzy są wynikiem wrodzonych nieprawidłowości tkankowych w obrębie twarzy lub mają związek z zaburzeniami układu wegetatywnego i naczyń limfatycznych.
Leczenie zespołu M.R. Polega na terapii skojarzonej z wykorzystaniem eliminacji ognisk zakażenia, zastosowaniu antybiotykoterapii, środków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych.