Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Lasery w stomatologii wykorzystywane są nie tylko do leczenia chorób przyzębia czy pobudzania procesów regeneracyjnych i gojenia się ran, ale także do diagnostyki. Dzięki laserom można wykryć:
-
próchnicę – wykorzystuje się tu zjawisko fluorescencji indukowanej promieniowaniem oświetlającym tkankę zmienioną patologicznie; laser umożliwia wykrycie zmian na bardzo wczesnym etapie rozwoju – kiedy następuje demineralizacja szkliwa; diagnostyka próchnicy jest możliwa w miejscach trudno dostępnych, np. w bruzdach lub w szczelinach międzyzębowych;
-
nieswoiste choroby miazgi – objawiające się bólem zęba bez widocznych zmian w szkliwie.
Można też zbadać żywotność miazgi – wykorzystując przepływomierz Dopplera LDF, dzięki któremu można stwierdzić obecność lub brak krążenia krwi w miazdze. Metoda ta jest zalecana dla pacjentów, u których nie można zdiagnozować metodami termicznymi lub elektrycznymi żywotności miazgi, np. u osób mających wszczepiony rozrusznik serca, zęby z miazgą w stanie szoku pourazowego, z miazgą po zastosowaniu leczenia biologicznego metodą przykrycia bezpośredniego lub przyżyciowej amputacji lub z miazgą znajdującą się w zębach niedojrzałych z niecałkowicie uformowanymi korzeniami.
Źródło: Opracowanie własne