Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Polekowy przerost dziąseł to stan, który może pojawić się, kiedy zażywane były niektóre leki przeciwpadaczkowe lub immunosupresyjne, np. cyklosporyna. Pojawia się stosunkowo rzadko; częściej dotyka dzieci i młodzież. Zła higiena jamy ustnej jest czynnikiem przyspieszającym pojawienie się tej przypadłości, gdyż nieusuwane bakterie i nalot nazębny przyczyniają się do uruchomienia reakcji zapalnych.
Nie są znane jeszcze wszystkie mechanizmy powodujące polekowy przerost dziąseł. Prawdopodobnie kluczową rolę odgrywają tu aktywacja fibroblastów, nadprodukcja kolagenu i inaktywacja kolagenazy – enzymu niszczącego włókna kolagenowe. W rezultacie dochodzi do zachwiania równowagi w tkance łącznej dziąseł.
Sugerowane są także zakłócenia w gospodarce wapniowej poprzez blokowanie kanałów wapniowych w błonie komórkowej, co może prowadzić do zaburzeń apoptozy komórek (zaplanowanej śmierci) i skutkować przerastaniem tkanki dziąsłowej.
Wprawdzie polekowy przerost dziąseł nie stwarza zagrożenia dla życia, niemniej jest problemem natury estetycznej i powoduje dyskomfort. W leczeniu stosuje się zmianę leków na inne, a w ciężkich przypadkach – zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu przerośniętej tkanki.
Źródło: Opracowanie własne