Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Ropnie tkanek okołowierzchołkowych
 

 

 

Tkanki okołowierzchołkowe, czyli struktury otaczające otwór w korzeniu zęba, przez który miazga zęba łączy się z kością i przez który do zęba docierają naczynia krwionośne, bywają czasem narażone na pojawienie się ostrego ropnego zapalenia. Zakażenie to ujawnia się zazwyczaj wtedy, gdy spada odporność organizmu. W efekcie zakażenia może powstać ropień:

  • Okołowierzchołkowy – efektem jest ból samoistny albo też silny ból podczas ucisku na ząb, dający uczucie „wysadzania” zęba z zębodołu, łagodzony najczęściej zimnem i wzmagany bodźcem cieplnym. W okolicach wierzchołka zęba zmienionego zapalnie stomatolog stwierdza zaczerwienienie, może też wystąpić obrzęk. Stosowane leczenie: wykonywana jest trepanacja zęba, antyseptyczne leczenie kanałowe i podawanie antybiotyków.

  • Podokostnowy – pojawia się, kiedy wędrująca przez kość wyrostka zębodołowego treść ropna doprowadza do odwarstwienia okostnej. Występuje bardzo silny ból, może pojawić się gorączka i złe samopoczucie. Ząb z objawami zakażenia może się chwiać, a na twarzy pojawia się czasem niewielki obrzęk. Leczenie obejmuje wykonanie nacięcia na błonie śluzowej w miejscu zbierania się ropy, wykonanie antyseptycznego leczenia kanałowego i podanie antybiotyków.

  • Podśluzówkowy – dochodzi do niego w wyniku przebicia się ropy przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błonę śluzową. Ból nie jest nieznośny, ale może pojawić się znaczny obrzęk twarzy. Może też występować gorączka i złe samopoczucie ogólne. To, w którym miejscu jamy ustnej treść ropna znajdzie ujście, zależy od grubości i wytrzymałości tkanek miękkich oraz kości. Jeśli dojdzie do przebicia się ropnia, ustępują szybko objawy ostrego zapalenia, a stan chorobowy – o ile nie jest leczony - przechodzi w postać przewlekłą. W leczeniu stomatolog stosuje trepanację zęba, nacinanie błony śluzowej jamy ustnej, aseptyczne leczenie kanałowe i antybiotykoterapię. W szczególnie trudnych przypadkach konieczna jest interwencja dentysty chirurga.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS