Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Tkanki okołowierzchołkowe to kostne struktury otaczające otwór wierzchołkowy w zębie, czyli miejsce, w którym miazga łączy się z kością. Zapalenia, które dotykają tkanki okołowierzchołkowe, mogą mieć różne przyczyny. Wyróżnia się tu:
-
Czynniki zakaźne – najczęściej stany zapalne powoduje zakażenie tkanek bakteriami znajdującymi się w kanałach korzeniowych zębów, których miazga dotknięta jest procesem zgorzelinowym. W takich kanałach zdecydowana większość drobnoustrojów to bakterie beztlenowe (w tym groźna Porphyromonas gingivalis odpowiedzialna za destrukcyjne stany zapalne przyzębia). Bakterie do kanałów zębowych dostają się przez ubytki próchnicowe, przez fizyczne uszkodzenia w szkliwie lub podczas przeprowadzania zabiegów dentystycznych.
-
Czynniki niezakaźne, wśród których wymienia się uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, upadki, silne, gwałtowne nagryzienie czegoś twardego), oddziaływanie jatrogenne podczas interwencji stomatologicznej, czynniki termiczne, alergiczne i zapalenia miazgi. Jeśli urazowi mechanicznemu towarzyszy zakażenie bakteryjne, może dojść do powstania ostrego stanu zapalnego z ropniem włącznie.
Źródło: Opracowanie własne