Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Ziarniniaki szczelinowate zwane są również naddziąślakami szczelinowatymi albo włókniakami płatowymi. Są to guzopodobne zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej, które przybierają formę podłużnych fałdów – pojedynczych lub mnogich, zlokalizowanych głównie w sklepieniu przedsionka jamy ustnej, na wewnętrznej powierzchni wargi lub policzka, a czasem na podniebieniu twardym. Nie znamy jeszcze przyczyny powstawania ziarniniaków szczelinowatych, ale przyjmuje się, że jednym z powodów może być ucisk protezy stomatologicznej na tkanki jamy ustnej bądź drażnienie tkanek przez brzegi uzupełnienia protetycznego.
Niektóre ziarniniaki rozwijają się na podłożu stanów zapalnych. Mogą ulegać wtedy owrzodzeniu i mieć skłonność do krwawień. W takiej postaci mogą być mylone z owrzodzeniami, które towarzyszą zmianom nowotworowym, szczególnie jeśli ziarniniak jest mocno rozrośnięty. Z tego względu konieczna jest dokładna diagnostyka różnicująca.
W leczeniu ziarniniaków szczelinowatych wykorzystuje się – z założenia – zabieg chirurgiczny. Zmiany niewielkie najczęściej usuwane są w trybie ambulatoryjnym, natomiast w w przypadku zmian większych konieczny jest pobyt w szpitalu i wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.