Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Ageizm polega na dyskryminacji ze względu na wiek. Nie jest to zjawisko nowe, ponieważ istnieje w historii ludzkości praktycznie od zawsze, ale we współczesnym świecie jest nie do przyjęcia i powinno być piętnowane na wszelkich polach manifestowania się.
Wprowadzony w 1969 roku termin ageizm odnosi się do procesu systematycznego stereotypowania i dyskryminacji osób starszych. Jest sposobem odnoszenia się do seniorów, a także postrzegania ich w sposób negatywny poprzez przypisywanie im cech takich, jak niesamodzielność, powolność czy naiwność. Ageizm obserwowany jest także w obszarze stomatologii. Dotyczy między innymi sposobu odnoszenia się do seniorów i postaw pracowników służb medycznych w odniesieniu do osób starszych. Seniorzy mają także większy problem z dostępnością do świadczeń stomatologicznych, a wielu dyskryminowanych jest na wiele rozmaitych sposobów, między innymi odmawia się im prawa do rzetelnej diagnostyki, w tym gównie onkologicznej, do operacji, kosztownego długotrwałego leczenia, refundacji leków czy środków higienicznych. Dyskryminacja ze względu na wiek pojawia się w wymienionych obszarach wskutek stawiania na pierwszym miejscu potrzeb osób młodszych w stosunku do potrzeb osób starszych.
Warto wspomnieć też o ageizmie związanym z wykonywaną pracą zawodową – tutaj dyskryminacja manifestuje się: odsuwaniem starszych pracowników od wykonywania określonych zadań, niedopuszczaniem ich do pewnych obszarów aktywności zawodowych bądź kształcenia, zwolnieniem z pracy lub nieprzyjęciem do pracy z powodu wieku.