Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Szkliwiak, zwany też ameloblastomą, to nowotwór, który występuje w jamie ustnej najczęściej u osób dorosłych w wieku 20–50 lat. Obecnie uznawany jest za jedną z najczęściej występujących zmian zębopochodnych o charakterze nowotworowym.
Szkliwiaki mogą mieć charakter łagodny bądź złośliwy. Do odpowiedniej grupy kwalifikuje się je na podstawie ich zachowania biologicznego. Wyróżnia się w typie łagodnym szkliwiaki jednokomorowe, wielokomorowe, desmoplastyczne bądź zewnątrzkostne, natomiast w typie agresywnym wyodrębniono szkliwiaka złośliwego, który może dawać przerzuty do odległych narządów – najczęściej do płuc – a także raki szkliwiakowe oraz szkliwiaka obwodowego.
Szkliwiaki mogą rozwijać się także u dzieci, dlatego tak ważne jest, aby regularnie zabierać dziecko do stomatologa. Najczęściej szkliwiaki u dzieci związane są z zatrzymanym zębem i występują w typie łagodnej ameloblastomy jednokomorowej.
Szkliwiaki częściej pojawiają się w żuchwie niż w szczęce. Te, które dotykają żuchwy, mogą długo nie dawać objawów i wolno rosnąć. Mogą jednak doprowadzać do sporych rozmiarów narośli i silnej deformacji twarzy.