Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Suchość jamy ustnej, czyli kserostomia, to problem, który dotyka między innymi osoby hemodializowane. Przyczynami kserostomii pojawiającej się w tej grupie osób są:
-
zmniejszony przepływ śliny;
-
zwiększona lepkość śliny;
-
wzrost stężenia mocznika oraz jonów fosforu i sodu;
-
podwyższone pH śliny.
Wyższe stężenie mocznika powoduje, że oddech osoby poddawanej dializom staje się „mocznicowy”. Nieprzyjemny zapach z ust znacznie pogarsza jakość życia, ponieważ prowadzi do dyskomfortu u dotkniętej nim osoby, jak i u ludzi z jej otoczenia.
Uważa się, że w przypadku osób hemodializowanych kserostomia pojawia się w wyniku niedoskonałości samej dializy, jak i niewydolności nerek. W zależności od sprawności nerek oraz jakości przeprowadzonej dializy zaburzenia w wydzielaniu śliny mogą być bardziej lub mniej nasilone, a to z kolei może przekładać się na różne nasilenie kserostomii. Ponadto u pacjentów korzystających z dializowania suchość w jamie ustnej może być nasilona z powodu współistnienia chorób ogólnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy miażdżyca. Wpływ na kserostomię mają również stosowane leki.
Suchość w jamie ustnej powoduje, że osoby nią dotknięte mogą spożywać zbyt duże ilości płynów w okresie pomiędzy kolejnymi dializami. Może to doprowadzić do groźnego zaburzenia gospodarki wodnej w organizmie i powstania m.in. tak zwanej hipotonii międzydializowej. Z tego powodu kserostomię osób hemodializowanych należy bezwzględnie diagnozować i leczyć.