Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Urząd Skarbowy w Sieradzu(Sygnatura US I/415/12/06/SŁ ) na pytanie podatnika - Czy osiągając przychody ze stosunku pracy przysługują koszty uzyskania w wysokości 50% (koszty z praw autorskich), jeżeli równolegle do wykonywanej pracy realizowane są prace naukowe w innej klinice ?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w ww. Wniosku.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż w okresie X.2004 - X.2005 był zatrudniony na stanowisku lekarza stażysty w SPZOZ - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi (w statucie tej jednostki jest wpisana dydaktyka oraz badania naukowe). Równocześnie w jednej z tutejszych klinik w trakcie indywidualnego toku studiów w obrębie stażu podyplomowego podatnik realizował pracę naukową. W zakresie obowiązków podatnika leżały badania naukowe, przygotowanie publikacji, uczestnictwo w konferencjach.
Pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia całości lub części przychodu osiągniętego ze stosunku pracy jako przychodu z praw autorskich i praw pokrewnych. W ocenie Strony większość przychodów osiągniętych z tytułu zatrudnienia objęta była prawem autorskim a nakład pracy był ściśle związany z realizacją zadań statutowych jednostki w której wykonywana była praca.
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), koszty uzyskania niektórych przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potracone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Możliwość zastosowania ww. kosztów uzależniona jest od uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 ze zm.).
Podatnik osiąga przychody ze stosunku pracy, w ramach którego nie otrzymuje honorariów z tytułu praw autorskich. Realizacja pracy naukowej, która odbywała się równolegle do okresu odbywania pracy nie jest powiązana z osiąganiem przychodu ze stosunku pracy. Jak sam podatnik wskazał we wniosku, za udział i prezentację prac naukowych nie otrzymał korzyści finansowych. Zatem brak było podstaw prawnych do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% przychodu osiągniętego z tytułu zatrudnienia.
Źródło: Opracowanie własne