Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej (Sygnatura PDFI/415-19/04 z dnia 17 listopada 2004r.) na pytanie podatnika - Czy wydatek poniesiony za uczestnictwo w kursie na prawo jazdy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług stomatologicznych stwierdził, iż skoro lekarz stomatolog prowadzi praktykę w dwóch miastach tj. Warszawie i Białymstoku i obecnie dwa razy w tygodniu przemieszcza się między tymi miastami korzystając ze środków transportu zbiorowego, a w przyszłości zamierza kupić samochód i korzystać z przejazdów samochodem to wydatków związanych z kursem na prawo jazdy nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
W świetle tego przepisu, aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów wymagane jest istnienie związku przyczynowego między ponoszonymi wydatkami a uzyskiwanym przychodem tj., aby poniesienie tych wydatków miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów. Ponadto ponoszone koszty uzyskania przychodów z poszczególnego źródła muszą obiektywnie mieć na celu dążenie do uzyskania przychodów z tego samego źródła.
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług stomatologicznych – w ocenie organu skarbowego- nie wymaga uzyskania prawa jazdy uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Takie uprawnienia są niezbędne do osobistego świadczenia usług transportowych i wykonywania zawodu kierowcy oraz prywatnie w celu kierowania pojazdami.
Źródło: Opracowanie własne