Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Kwestia ta spotkała się z kilkukrotnym zainteresowaniem podatników w pytaniach kierowanych do organów podatkowych. Co do zasadny przeważa pogląd, iż usługi świadczone przez stomatologa polegające na zdjęciu miary, zaprojektowaniu i dopasowaniu protezy wykonanej przez technika mieszczą się w zwolnieniach z podatku VAT., proteza bowiem jest w tym przypadku wyłącznie materiałem niezbędnym do wykonania usługi. Odmienne jest natomiast stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach (Sygnatura USIIIVAT/443/240/2004/RR) na pytanie podatnika udzielił odpowiedzi, iż zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze. zm.):
-
aparaty i protezy ortopedyczne; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała, gdzie indziej nie sklasyfikowane z wyłączeniem szyn do kończyn, zestawów do zespolenia kości, przyrządów i aparatów do chirurgii urazowej i ortopedii, śrub regulacyjnych ortodontycznych,
-
usługi napraw i konserwacji wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych wskazanych powyżej
Opodatkowane są stawką 7% VAT
Stawkę 0% VAT w oparciu o poz. 34 załącznika Nr 2 do rozporządzenia stosować mogą jedynie protetycy sprzedający gotową protezę Natomiast w przypadku, gdy występuje: naprawa protez zębowych przez protetyka, sprzedaż protez zębów, które stomatolog zamówi i zakupi u protetyka na zlecenie, a następnie dopasuje i założy pacjentowi, czynności te należy zakwalifikować do usług w zakresie ochrony zdrowia wymienionych w załączniku Nr 2 poz. 20 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, jako zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy.
Podobne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego na pytanie podatnika dotyczące zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie sposobu opodatkowania usług świadczonych dla pacjenta przez lekarza stomatologa oraz wykonanej przez technika protezy stwierdza, że usługi protetyczne świadczone przez stomatologa na rzecz pacjenta polegających na zdjęciu miary, zaprojektowaniu i dopasowaniu protezy wykonanej przez technika są usługą stomatologiczną o symbolu PKWiU 85 - zwolnioną z podatku, zaś wykonanie przez technika protezy, gdy wystawia on fakturę dla stomatologa opodatkowane jest stawką 7% usługa ta stanowi bowiem odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.