Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Od dnia 1 stycznia 2002 roku obowiązuje ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom i położnym. W związku z tym, że Minister Zdrowia zawarł umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie udzielania dopłat do kredytów preferencyjnych.
Kto może ubiegać się o kredyt?
O przyznanie preferencyjnego kredytu mogą się ubiegać:
-
Lekarze,
-
Lekarze stomatolodzy,
-
Pielęgniarki,
-
Położne.
Warunki uzyskania
Preferencyjny kredyt może uzyskać osoba, która, według obowiązujących przepisów, nie nabyła uprawnień do świadczeń emerytalnych w dniu zawarcia umowy kredytowej oraz nie korzysta z uprawnień do świadczeń rentowych oraz dodatkowo:
-
rozwiązano z nią umowę o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy (czyli publicznego zakładu opieki zdrowotnej), oraz osoba ta podjęła działalność prywatną po dniu 1 stycznia 2000 roku przy czym oba zdarzenia musiały zajść po dniu 1 stycznia 2000 r.
lub
-
była zatrudniona w dniu 1 stycznia 2002 roku i złoży pisemne oświadczenie o gotowości rozwiązania umowy o pracę oraz podjęcia prywatnej działalności.
Gotowość do rozwiązania umowy o pracę musi być w terminie 3 miesięcy potwierdzona stosownym dokumentem potwierdzającym faktyczne rozwiązanie umowy o pracę w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Jeżeli kilka osób, oczywiście spełniających warunki o których mowa wyżej, wykonuje lub zamierza wykonywać zawód w formie grupowej praktyki, kredyt – na zasadach określonych w ustawie - może uzyskać każdy z członków tej praktyki. Podobna sytuacja ma miejsce w razie prowadzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej w formie spółki. Wówczas kredyt preferencyjny będzie mógł uzyskać każdy ze wspólników, udziałowców bądź akcjonariuszy.