Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzZ BranżyPrawo

Wykonywanie usług ponad limit z NFZ nieodpłatnie nie stanowi przychodu
 

Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej (Sygnatura PBB 1/427-3/06/3) na pytanie podatnika - Czy można zaliczyć do przychodów wartość usług medycznych wykonanych ponad limit ustalony w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia, za które podatnik nie otrzymuje żadnej zapłaty i nie wystawia faktury oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów usług medycznych wykonanych ponad limit ustalony w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia?

 

Podatnik za usługi medyczne wykonane ponad limit wynikający z umowy z NFZ nie otrzymuje żadnej rekompensaty. Mając na względzie powyższe należy przyjąć, iż równowartość świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów wykonanych nieodpłatnie przez podatnika ponad limit wynikający z umowy z NFZ nie stanowi przychodu tego podatnika bowiem przepisy podatkowe nie przewidują ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia po stronie podatnika świadczącego te usługi.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Dokonując wykładni gramatycznej użytego przez ustawodawcę zwrotu "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" należy przyjąć, że podatnik ma możliwość zaliczenia do celów podatkowych określonych wydatków, pod warunkiem poniesienia ich w celu uzyskania przychodu.

 

A zatem skoro wartość przedmiotowych świadczeń nie stanowi przychodów podatnika to brak jest również podstaw prawnych do zaliczenia poniesionych na wykonanie tych świadczeń wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

 

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Ankieta

Jakie czasopismo stomatologiczne prenumerujesz?

  • Magazyn Stomatologiczny
  • As Stomatologii
  • Nowy Gabinet Stomatologiczny
  • Poradnik Stomatologiczny
  • Stomatologia Współczesna
  • TPS
  • Kwintesencja
  • Forum Stomatologii Praktycznej
  • Inne
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS