Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej (Sygnatura PBB 1/427-3/06/3) na pytanie podatnika - Czy można zaliczyć do przychodów wartość usług medycznych wykonanych ponad limit ustalony w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia, za które podatnik nie otrzymuje żadnej zapłaty i nie wystawia faktury oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów usług medycznych wykonanych ponad limit ustalony w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia?
Podatnik za usługi medyczne wykonane ponad limit wynikający z umowy z NFZ nie otrzymuje żadnej rekompensaty. Mając na względzie powyższe należy przyjąć, iż równowartość świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów wykonanych nieodpłatnie przez podatnika ponad limit wynikający z umowy z NFZ nie stanowi przychodu tego podatnika bowiem przepisy podatkowe nie przewidują ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia po stronie podatnika świadczącego te usługi.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Dokonując wykładni gramatycznej użytego przez ustawodawcę zwrotu "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" należy przyjąć, że podatnik ma możliwość zaliczenia do celów podatkowych określonych wydatków, pod warunkiem poniesienia ich w celu uzyskania przychodu.
A zatem skoro wartość przedmiotowych świadczeń nie stanowi przychodów podatnika to brak jest również podstaw prawnych do zaliczenia poniesionych na wykonanie tych świadczeń wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Źródło: Opracowanie własne