Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
Masz samochód napędzany paliwem płynnym lub gazem i auto wciągnięte jest na listę środków trwałych w firmie stomatologicznej? Masz klimatyzację w gabinecie stomatologicznym lub w pracowni protetycznej albo do wykonywania działalności służy dom ogrzewany piecem centralnego ogrzewania? To stajesz się emitentem spalin i gazów i jako przedsiębiorca masz obowiązek złożenia corocznego raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). W tym roku obowiązek, który wynika z ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2013 r. poz. 1107 ze zm.), obejmuje przedsiębiorców po raz piąty, ale nadal mało osób jest świadomych tego, że takie przepisy istnieją.
Stomatolog i technik dentystyczny – jako drobni przedsiębiorcy – mają mały wpływ na zanieczyszczenie środowiska, ale że jako przedsiębiorcy wytwarzają spaliny i gazy, mają obowiązek złożenia corocznego sprawozdania.
Prawo nie nakłada na właścicieli firm sankcji karnych za niedopełnienie tego obowiązku, jednak przy okazji kontroli wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska kontrolerzy mogą takie braki wytknąć i zobowiązać firmę do sporządzenia raportu. Jednak WIOŚ takie inspekcje przeprowadza głównie w dużych przedsiębiorstwach, które w istotny sposób oddziałują na środowisko i tam też powinny działać komórki wyspecjalizowane w realizacji obowiązków związanych z ochroną środowiska.
Pomysł, aby zwolnić z tego obowiązku firmy, które nie wpływają swoją emisją na środowisko, już się pojawił, ale prawo nie uległo zmianie.
Raportowanie, które w przypadku drobnych przedsiębiorców jest de facto tylko kolejnym biurokratycznym obowiązkiem, ma wg KOBiZE umożliwić stworzenie zbioru wiarygodnych informacji, niezbędnych np. do sporządzenia krajowego oraz sektorowych programów redukcji emisji, wymaganych przez porozumienia międzynarodowe.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”