Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentysty

Ankieta

Jakie czasopismo stomatologiczne prenumerujesz?

  • Magazyn Stomatologiczny
  • As Stomatologii
  • Nowy Gabinet Stomatologiczny
  • Poradnik Stomatologiczny
  • Stomatologia Współczesna
  • TPS
  • Kwintesencja
  • Forum Stomatologii Praktycznej
  • Inne

Jak finansować utworzenie i wyposażenie gabinetu?
 

 

 

 

Nowa działalność gospodarcza wymaga sporo wkładu finansowego. Dentysta, który chce otworzyć lub wyposażyć gabinet dentystyczny, może starać się o finansowanie, wykorzystując oferty kierowane przez różne instytucje – niekoniecznie o charakterze bankowym. Założenie czy rozwój gabinetu stomatologicznego może być finansowane przez:

  • Banki – z ofertą kredytów, pożyczek, preferencyjnych warunków zakładania i prowadzenia konta osobistego oraz firmowego wychodzą naprzeciw potrzebom stomatologów, którzy uruchamiają lub rozwijają gabinety. Dentyści z uwagi na to, że wykonywany przez nich zawód gwarantuje stabilność finansową oraz dobre przychody, mogą liczyć na korzystniejsze oferty bankowe niżeli inni klienci. Banki najczęściej proponują niższe oprocentowanie kredytów oraz uproszczone procedury ich przyznawania. Najchętniej udzielają pożyczek przedsiębiorcom już działającym na rynku, ale stomatolodzy, którzy mają dopiero zamiar założyć gabinet, w niektórych bankach także mogą liczyć na interesującą ofertę. Więcej na temat ofert kredytowych dla stomatologów znajduje się tutaj. Natomiast w tym artykule zapoznacie się Państwo z ofertą banków dotyczącą prowadzenia osobistych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Zachęcamy również do przeczytania tekstu o usługach private bankingu. Znajomość tego tematu przyda się, kiedy działalność gospodarcza zacznie przynosić zyski.

  • Firmy leasingowe – leasing to dla dentystów dobre rozwiązanie nie tylko na wyposażenie gabinetu w sprzęt, ale również wygodny sposób na finansowanie potrzeb związanych z prowadzeniem biznesu. Można skorzystać z leasingu operacyjnego albo finansowego - wybór opcji zależy od planowanej inwestycji. Firmy leasingowe coraz chętniej skłaniają się też do zawierania z dentystami umów na tzw. trudny obszar, czyli związany np. z leasingiem wyjątkowo kosztownej, innowacyjnej czy wysokospecjalistycznej aparatury. To oferta kierowana zdecydowanie do stomatologów, których sytuacja finansowa jest znakomita. Gabinet dentystyczny może jednak przynieść w krótkim czasie dobry zysk, warto więc wiedzieć o istnieniu takich ofert. Tutaj piszemy nieco więcej o trudnym leasingu. Dentyści przy zawieraniu umów leasingu mogą liczyć na uproszczone procedury, krótsze umowy, wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, korzystne wysokości rat. Dla stomatologów chcących skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Unię Europejską leasing to również dobre rozwiązanie. Można bowiem otrzymać ze środków unijnych zwrot kosztów zakupu sprzętu na podstawie faktury, którą dostawca sprzętu wystawia na klienta. Leasing może być również alternatywą dla kredytów i zakupu nieruchomości. Na razie w Polsce to mało znane rozwiązanie, ale znajdujące się w stałej ofercie leasingodawców. Tutaj można przeczytać, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy leasingu.

  • Fundusze unijne – dotacje unijne to jedna z najbardziej korzystnych form finansowania własnego biznesu stomatologicznego. Dotacje mogą być przyznane na uruchomienie nowej działalności gospodarczej, rozwój istniejącej już firmy, inwestycje w obszarze kadrowym, rozwój innowacyjności i konkurencyjności gabinetu. Dotacje dla dentysty są przyznawane w drodze konkursów organizowanych w różnych terminach i dla różnych województw oraz w dwóch trybach:

    - zamkniętym – zaczynają się i kończą w ściśle określonych terminach;

    - otwartym – termin zamknięcia uzależniony jest od chwili wyczerpania środków.

    Pieniądze na dofinansowanie pochodzą z puli przewidzianych dla Regionalnych Programów Operacyjnych. O terminach konkursów informują urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Tam też można znaleźć wszystkie potrzebne informacje odnośnie wymaganych dokumentów. W konkursach ogłaszanych na poziomie województw mogą startować podmioty małe i średnie. Placówki zdrowia działające w skali ponadregionalnej i w sferze publicznej mogą ubiegać się o pieniądze z zasobów Programu Ogólnopolskiego.

    Wszystkie istotne informacje dotyczące starań o fundusze unijne, pisania biznesplanu, rozliczeń otrzymanych dotacji, i wiele innych przydatnych zagadnień związanych z tym tematem znajdziecie Państwo w naszym portalu w zakładce Dotacje z UE.

Warto na bieżąco śledzić doniesienia na temat uruchamianych programów funduszowych (także tworzonych w obszarze samorządowym, przez osoby prywatne lub instytucje pożytku publicznego, naukowo-badawcze czy inne), ponieważ niektóre oferty finansowania mogą być albo kierowane, albo też idealnie dopasowane do potrzeb rynku medycznego i nowych przedsiębiorstw.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS