Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
Dekontaminacja to proces usuwania i neutralizowania czynników powodujących skażenie o charakterze biologicznym (np. drobnoustrojów mogących wywołać zakażenia lub też tkanek, w których mogą znajdować się patogenne czynniki biologiczne) lub nieorganicznym. Podstawowe etapy dekontaminacji to: mycie, odkażanie i sterylizacja.
Pierwszym etapem usuwania zanieczyszczeń, od którego skuteczności w dużej mierze zależy skuteczność reszty zabiegów dekontaminacji, jest mycie. Zabieg ten jest szczególnie ważnym etapem oczyszczania w przypadku przeprowadzania dekontaminacji powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach praktyki stomatologicznej. Kiedy mowa o powierzchniach w gabinecie dentystycznym, trzeba mieć na uwadze nie tylko powierzchnie ścian i podłóg, ale także powierzchnie urządzeń oraz sprzętu i obszaru ciała personelu zatrudnionego w gabinecie.
W celu przeprowadzenia efektywnej dekontaminacji powierzchni w gabinecie, należy:
-
dobrać preparat właściwy ze względu na właściwości i strukturę oczyszczanego obszaru;
-
sprawdzić, czy preparat posiada wymagane prawem świadectwa dopuszczenia do obrotu i czy nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach związanych z udzielaniem usług medycznych;
-
zainwestować w dozowniki i podajniki środków myjąco-dezynfekujących - bo raz, że ułatwiają one precyzyjne dawkowanie preparatów a przez to wzrasta efektywność ich wykorzystania oraz poprawia się ekonomia zużycia, a dwa – zwiększają bezpieczeństwo osób mających kontakt ze środkami często występującymi w formach skoncentrowanych i silnie skoncentrowanych.
Tam, gdzie to możliwe, specjaliści zalecają, by stosować metodę dwóch pojemników – w jednym znajduje się roztwór myjący, a w drugim jest czysta woda do spłukiwania
Zabieg mycia i dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach praktyki lekarskiej powinien obejmować podłogi, ściany, szafki, blaty oraz sprzęt medyczny i urządzenia; powinien być przeprowadzany przez przeszkolony personel zatrudniony w placówce, albo też przez pracowników firmy specjalizującej się w profesjonalnym oczyszczaniu gabinetów medycznych.
Podczas oczyszczania powierzchni w gabinecie należy zwracać uwagę na właściwy dobór środków oczyszczających powierzchnię i do obszarów silnie zabrudzonych lub też z zabrudzeniem biologicznym stosować środki przeznaczone specjalnie do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Umycie powierzchni środkiem dobranym niewłaściwie mija się z celem: na powierzchni mogą bowiem pozostać resztki zanieczyszczeń i aktywnego materiału biologicznego, co w konsekwencji osłabi skuteczność kolejnego etapu dekontaminacji, czyli dezynfekcję. Dostępne obecnie na rynku preparaty chemiczne umożliwiają jednoczesne przeprowadzania zabiegu mycia i dezynfekcji – o tym, jednak, czy będą one skuteczne, decydują: właściwe dopasowanie środka do rodzaju powierzchni, dokładność wykonywanych czynności oraz utrzymanie właściwego czasu działania środka myjącego i dezynfekującego.
Źródło: Opracowanie własne