Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
Niewłaściwa higiena przez osoby zatrudnione w gabinecie stomatologicznym lub w laboratorium protetycznym może doprowadzić do poważnych następstw. Nietrudno o zakażenie tam, gdzie zabiegi dezynfekcji, sterylizacji i inne czynności wykonywane w celu utrzymania czystości traktowane są niedbale, z pominięciem określonych procedur, niesystematycznie. Oto kilka złotych zasad, których stosowanie przy dezynfekcji powinno być standardem.
-
Narzędzia oraz sprzęt wielokrotnego użytku stosowane podczas zabiegów w gabinetach medycznych, oraz te używane w czasie wykonywania prac protetycznych w laboratorium należy dokładnie czyścić, myć, dezynfekować i sterylizować.
-
Dobierając sprzęt i narzędzia do gabinetu lub pracowni powinno się kupować takie wyposażenie, które można poddać wymienionym zabiegom higienicznym.
-
Zawsze należy czytać informacje producentów sprzętu oraz preparatów do dezynfekcji traktujące o dozwolonym zastosowaniu konkretnych zabiegów czyszcząco-dezynfekujących lub o ograniczeniach w użyciu preparatów do dezynfekcji. Zawsze też należy zaznajomić się z informacjami na temat stosowania metod sterylizacji w odniesieniu do konkretnego przedmiotu.
-
Wstępne czynności czyszczące i dezynfekujące należy przeprowadzać bezpośrednio po użyciu narzędzia – można to uzyskać poprzez zanurzenie narzędzia w roztworze środka dezynfekującego w przeznaczonych do tego naczyniach, dbając, by każdy z przyborów był dokładnie pokryty płynem. Istotne jest, by nie dopuszczać do zasychania zanieczyszczeń na powierzchni narzędzi, a przybory o skomplikowanej budowie przed zanurzeniem rozłożyć na elementy składowe.
-
Dezynfekcja powinna trwać tylko tyle czasu, ile jest zalecane. Wydłużenie lub skrócenie jej trwania może doprowadzić do nieefektywności zabiegu dezynfekcji lub rozwoju korozji na narzędziach.
-
Wszystkie czynności oczyszczania, dezynfekcji, mycia i osuszania należy przeprowadzać w przeznaczonych do tego miejscach, naczyniach i w warunkach zapewniających zachowanie czystości.
-
Narzędzi delikatnych nie należy dezynfekować razem z innym sprzętem, ale w osobnych pojemnikach i z zastosowaniem specjalnych metod (np. z użyciem ultradźwięków) – by zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
-
Narzędzia przeznaczone do sterylizacji powinny być odpowiednio przygotowane: oczyszczone i suche, oraz właściwie opakowane. Wysterylizowane przybory mogą być przechowywane przez określony czas i w odpowiednich warunkach.
Źródło: „Vademecum Stomatologa”