Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
ZUS ma prawo do przeprowadzenia kontroli u płatnika składek, którym jest każdy stomatolog i technik dentystyczny prowadzący działalność gospodarczą.
Zarówno kontrolerów Zakładu, jak i płatników obowiązują pewne zasady.
-
ZUS musi poinformować na piśmie płatnika o planowanej kontroli. Kontrolę urzędnicy mogą rozpocząć nie wcześniej, niż przed upływem 7 dni i nie później niż 30 dni od dnia doręczenia pisma zawiadamiającego. Każdy przedsiębiorca ma prawo do zaproponowania wcześniejszego terminu kontroli. Płatnik musi też umówić się, gdzie kontrola będzie przeprowadzana – dotyczy to w szczególności podmiotów, zarejestrowanych pod innym adresem, niż ten, pod którym znajdują się wszystkie dokumenty pracownicze. Jeśli kontrola nie zostanie rozpoczęta w terminie do 30 dni od doręczenia pisma, obowiązkiem ZUS jest przesłanie nowego zawiadomienia.
-
Czas trwania wszystkich kontroli w danym roku kalendarzowym to 12 dni roboczych dla mikroprzedsiębiorców i 18 dni roboczych dla małych przedsiębiorców.
-
W piśmie zawiadamiającym musi być określony zakres kontroli – dotyczy on przede wszystkim dokumentów związanych z naliczaniem składek do ubezpieczenia za siebie i za pracowników. Dokumenty te ZUS ma prawo skontrolować do 5 lat wstecz.
-
Urzędnik ma prawo do: kontrolowania wszystkich ksiąg i nośników zawierających informacje na temat naliczania składek, legitymowania osób, przesłuchiwania świadków, pozyskiwania informacji.
-
Obowiązkiem kontrolowanego płatnika jest: udzielanie informacji, dostarczanie ksiąg i innych nośników informacji dotyczących zakresu kontroli.
-
Urzędnik musi mieć przy sobie własny laptop i internet mobilny, a kontrolowany musi zapewnić warunki do przeprowadzenia czynności kontrolnych.
-
Kontroler nie może nikogo wyprosić z pomieszczenia, w którym będzie przeprowadzał kontrolę, a jego obowiązkiem jest współpraca z kontrolowanym. W czynnościach kontrolnych ma prawo uczestniczyć przedsiębiorca oraz wyznaczona przez niego osoba.
-
Po zakończeniu kontroli sporządzany jest protokół, który urzędnik musi dostarczyć płatnikowi. Płatnik ma 14 dni od daty otrzymania protokołu na złożenie pisemnych zastrzeżeń co do ustaleń urzędnika – trzeba jednak mieć na poparcie swoich tez dowody.
Źródło: Opracowanie własne